Dünyanın en prestijli gıda ve içecek fuarı ANUGA’ya 118 ülkeden 7.800 firma katıldı. Anuga 2023’ü 200 ülkeden yaklaşık 140.000 kişi ziyaret etti.

Anuga’ya en çok katkı sağlayan ülke ise çeşitli yiyecek ve içecek firmalarıyla Almanya oldu. Türkiye ise bu yıl en çok katılım sağlayan üçüncü ülke oldu.

Fuara katılan firmalardan biri olan Balparmak’ın CEO’su Ali Bozer, Erkinses’e yaptığı açıklamada, Balparmak ürünlerinin üretim süreci ve tüketiciye sunulan ürünler hakkında bilgiler verdi.

Tüketicinin ne yediğini bilmesi, bal üretimi ve satışındaki hilelerin engellenmesi, kovanların ve arıların güvenliği ve sağlığını sağlamak üzere dünyanın en iyi ilk 3 laboratuvarından birine sahip olduklarını söyleyen Bozer, 20 yıldır Türkiye’nin en çok satan bal markası ve dünyanın seçkin ilk 10 markası arasında olduklarını sözlerine ekledi.

Kovandan sofraya balın yolculuğunu, bu süreçte yapılan sağlık denetimleri, analiz ve sonuçlarını da tüketiciye ulaştırdıklarını belirten Bozer, Balparmak ürünlerindeki QR kodunun akıllı telefonlar aracılığıyla taranması ile tüketicinin o ürün ile ilgili tüm bilgilere saniyeler içinde erişebileceğini söyledi.

Öte yandan Balparmak, bal üzerine yaptığı tüm araştırma ve analiz sonuçları ile geliştirdikleri bilimsel araştırma metotlarını diğer bal üreticisi firmalar ile paylaşarak, arıların, ve halkın sağlığını ve balın kalitesini koruyor. Ayrıca bu çalışmaları ile Türkiye’nin AR-GE veri kaynağına da önemli katkılar sağlıyor.

Balparmak’ın CEO’su Bozer, Türkiye’nin kalkınması, doğasının korunması, arıcıların emeklerinin karşılığını alması ve bilinçli üretim yapması, arıların sağlığının korunması, üretilen ürünün çeşitlenmesi ve daha da kaliteli duruma gelebilmesi için Arıcılık Akademisi’ni kurduklarını söyledi.

ANUGA Gıda Fuarı her iki yılda bir Kuzey Ren-Vestfalya (NRW) ve Almanya’nın en önemli şehirlerinden biri olan Köln’de gerçekleşiyor. Bir sonraki ANUGA Fuarı 4-8 Ekim 2025 tarihleri ​​arasında gerçekleşecek.

Bu içerik ile ilgili görüşlerinizi lütfen yorumlara yazınız.