Dünyanın en prestijli gıda ve içecek fuarı ANUGA’ya 118 ülkeden 7.800 firma katıldı. Anuga 2023’ü 200 ülkeden yaklaşık 140.000 kişi ziyaret etti.

Anuga’ya en çok katkı sağlayan ülke ise çeşitli gıda firmalarıyla Almanya oldu. Türkiye ise bu yıl en çok katılım sağlayan üçüncü ülke oldu.

Fuara katılan firmalardan biri olan Aroma Meyve Suları’nın genel müdürü Sefer Kılınç, Erkinses’e yaptığı açıklamada, 1968 yılında Bursalı girişimcilerin, şehirlerinde üretilen şeftalinin tarlada kalmasını engellemek, ülke ekonomisine ve istihdama katkı sağlamak amacıyla bir araya gelerek Aroma Meyve Suları’nı kurduklarını, yarım yüzyılı geçen deneyimleri insanlığa hizmet ettiklerini söyledi.

Kılınç, şeker hastalarının tüketebileceği meyve suları ve aromalı sular ürettiklerini, meyve sularının sağlıklı içecekler olduğunu, ancak tüketicinin ürünler üzerinde yazan porsiyonlara uygun tüketim yapması gerektiğini belirtti.

Meyve sularının, yüzde yüz, nektar, meyveli içecek, aromalı içecek olarak 4’e ayrıldığını söyleyen Aroma genel müdürü Kılınç, yüzde yüz meyve sularının tamamen meyve içerdiğini, içerisinde şeker ve benzeri katkı maddeleri ile koruyucu maddeler olmadığını bunların doğal meyve suları olduğunu belirtti.

Kılınç ayrıca, nektarlarda yüzde 35 ile yüzde 50 arasında meyve bulunduğunu, meyveli içeceklerin ise yüzde 10 meyve suyu içerdiğini, aromalı meyve sularının ise yüzde 3’e kadar meyve içerdiğini de söyledi.

Aroma Meyve Suları’nın doğallığı hakkında açıklama yapan Kılınç, ‘Meyve suyu ürünlerinin içerisinde kesinlikle koruyucu madde yoktur. Koruyucu madde kullanılan ürünler zaten meyve suyu değildir.’ Dedi.

ANUGA Gıda Fuarı her iki yılda bir Kuzey Ren-Vestfalya (NRW) ve Almanya’nın en önemli şehirlerinden biri olan Köln’de gerçekleşiyor. Bir sonraki ANUGA Fuarı 4-8 Ekim 2025 tarihleri ​​arasında gerçekleşecek.

Bu içerik ile ilgili görüşlerinizi lütfen yorumlara yazınız.