Almanya’da ilk etapta binlerce işçi alımının önünü açacak olan ve ülkede nitelikli iş gücü açığını kapatmayı hedefleyen yeni göçmenlik yasasını onaylandı. Peki çok konuşulan yasa tasarısı tam olarak ne anlama geliyor? Fırsat kartı nasıl kazanılıyor ve puanlama sistemi olacak? Aranan meslek grupları neler? İşte Almanya göçmen yasası hakkında merak edilenler…

ALMANYA FIRSAT KARTI

Yasa tasarısı ayrıca, puan sistemine dayanan ve fırsat kartı olarak adlandırılan bir uygulamayı da hayata geçirecek. Türk vatandaşları ve diğer ülke vatandaşlarını etkileyecek en büyük değişiklik de bu yasa ile geliyor. Bu kartla insanlar iş aramak için bir yıllığına Almanya’ya gelebilecek. Bunun ön koşulu ise nitelikli meslek grubu ile birlikte üniversite diplomasına ya da bu meslek gruplarına denk bir okuldan mezun olunduğunu kanıtlayan belgeye sahip olmak.

Fırsat kartı için kriterler arasında Almanca ve/veya İngilizce dil becerileri, yaş, mesleki deneyim, Almanya ile bağlantı ve partner veya eşlere eşlik etme potansiyeli yer alıyor. Buna ek olarak, bu fırsat kartına sahip işçiler iş ararken haftada 20 saate kadar çalışabilecek ve deneme amaçlı istihdama da izin verilecek.

PUAN SİSTEMİ

Şans kartına dahil olabilmek için bir puan sisteminden geçilecek. Buna göre değerlendirilmek için 6 puan yeterli. Ancak Bild’in haberine göre aşağıdaki niteliklere ne kadar sahip olunursa o kadar fırsat kartı şansı artıyor.

Buna göre;

Başvuru sahibinin Almanya’dakine eşdeğer bir mesleki yeterliliğe sahip olması durumunda 4 puan.
Kanıtlanmış iyi Almanca bilgisi için 3 puan
Başvuru sahibi 35 yaşından büyük değilse 2 puan
İyi İngilizce bilgisi için 1 puan verilebilecek.