Yörük kültürünün yoğun yaşandığı Antalya’da Yörüklerin güz göçüne denk gelen 3-5 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen 2’nci Uluslararası Antalya Yörük Türkmen Festivali, büyük coşkuya sahne oldu. Türk dünyasını buluşturan festivale, 25 bağımsız Türk Cumhuriyeti, 81 Yörük Türkmen Derneği, il ve ilçe düzeyinde 25 belediye, vakıf ve kooperatifler ile 36’sı Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan, 8’i kadın kooperatifinden gelen 44 sanatçı katıldı.

25 ülkeden Yörük ve Türkmenlerin katılımıyla gerçekleşen festivalde yerini alan Mersin Büyükşehir Belediyesi, kendisine tahsis edilen çadırda ‘Yörük Müzesi’ kurarak konuklara Mersin’deki Yörük kültürü, Mersin’e özgü tarımsal ürünleri ve lezzetleri, Mersin’in tarihi ve turistik yerlerini tanıttı. Mersin’in yöresel değerlerinin ve lezzetlerini anlatıldığı festivalde pek çok yerli ve yabancı turistin rağbet gösterdiği Yörük çadırı, ziyaretçilerinden tam not aldı.

Aksu İlçesinde At Çayırı Mevkii’nde gerçekleşen ve Yörük kültürünü temsilen Yörük göçü ile başlayan festivalde; halk dansları, atlı akrobasi ve halk oyunları gösterileri ve konserlerle dünyanın dört bir yanında gelen konuklar, Türkmen ve Yörük kültürünü hep birlikte paylaşmanın tadını çıkardı. Haluk Levent, Elif Buse Doğan gibi ünlü sanatçılarla konserleriyle festivale renk kattı.

Şenlik kapsamında; Yörük ve Türkmen kültürüne dair; keçecilik, dokumacılık, dericilik gibi el sanatlarının tanıtımın yanı sıra, atlı ve okçuluk gösterileri ile Yörük gelenekleri hatırlatıldı.