Çeşitli nedenlerle bir Schengen vizesi almak istiyor olabilirsiniz. Schengen vizesi size neredeyse sınırsız bir Avrupa sunmaktadır. Örneğin Almanya Schengen vizesi başvuru yaparsanız size önce Almanya’yı ziyaret etmenizi öneririz. Ardından Schengen üyesi ülkeleri de ziyaret edebilirsiniz.

Schengen vizesi, Schengen Bölgesi’ne üye devletlerden herhangi birine seyahat edenlerin seyahat başına turizm veya iş amaçlı 90 güne kadar kalmasına izin veren kısa süreli bir vizedir.

Schengen vizesi Avrupa için en yaygın vizedir. Vize sahiplerinin herhangi bir Schengen Bölgesi dahilinde serbestçe seyahat etmesine ve Schengen üyesi ülkelerden herhangi birinden dönüş yapmasına izin verir. Schengen Bölgesi içinde gümrük kontrolleri yoktur.

Ancak, Schengen üyesi ülkelerden birinde 90 günden fazla süre boyunca okumayı, çalışmayı veya yaşamayı planlıyorsanız Schengen Vizesi yerine bu Avrupa ülkesinin ulusal vizesine başvurmanız gerekir.

Schengen ülkeleri

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan. AB’ye üye olmayan İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstein da  Schengen bölgesine dahildir.

Schengen vizesi başvurusu yapan kişiler çoğu zaman red alabiliyor. Bu yazımızda Schengen vizesi başvurusu yapmak, Schengen vizesi almak, Schengen vizesi ret nedenleri, Schengen vizesi başvurusu nasıl yapılır, Schengen vizesi almak için nelere dikkat edilir sorularına yanıt bulacaksınız.

Doğru ve gerçek belgeleri sunun

Schengen vizesi almak istiyorsanız, belgelerinizi doğru, düzgün, gerçek hazırlamalısınız. Yalan beyanat vize almanızı zorlaştıracaktır. Vize için başvuru belgelerinizi toplayın. Belge üzerinde oynama yapmayın. Bankada paranız, size ait taşınır, taşınmaz mallarınız, bir iş yeriniz var ise büyük oranda Schengen vizesi alabilirsiniz. Hesabınız hareketli olsun, abartmanıze gerek yok. Hesap hareketlerini vize başvurusu yapmadan en az 3 ay önce başlatmanıza yarar var. Banka hesabınıza havaleler yapın / yaptırın, bu paralar bir süre kalsın, sonra çekin, bir süre sonra başka bir hesaptan yeniden yatırın. Para hesapta kalsın, sürekli hareket olsun, artsın eksilsin ama sürekli hesapta iyi bir para olsun, mesela bir kaç yetecek kadar.

Paranın açamadığı kapı yoktur. Kimse ülkesine iltica edecek yada geri dönmeyecek birini beslemek istemez!

Size bir ipucu kolay Schengen vizesi veren ülkeleri seçin. Yunanistan, Fransa, İtalya, Lüxemburg gibi.

Almanya’dan davetiye 🙂

Davetiye vize almak için size yardımcı olabilir. Çünkü size vize verecek konsolosluk şunu bilmek istiyor; bu kişi nereye gidecek, ne yapacak, nerede kalacak, bu kişiyi karşılayacak biri/birileri var mı? Neden geliyor, ‘hayırdır ne yapacak ülkemizde 🙂 ‘ Bu nedenle durumu iyi olan, çalışan birinden davetiye isteyin. Evinde sizin için bir odası var ise burada kalacağınızı belirtin. Yoksa bir otelde yer ayırtın. Rezervasyon yaparken de para ödemek istemiyorsanız örneğin Almanya’daki kişi de sizin adınıza bir rezervasyon yapabilir. Yada bir garantör belgesi alın. Garantör belgesi işine akrabalar pek girmek istemiyor. Ama siz şansınızı bir deneyin.

Ama Almanya’da kalacaksanız, Almanya’nın acı vatan Türkiye’nin cennet, Türkiye’de her şeyin ‘sehr gut’ olduğunu da sakın unutmayın. Sonra kurulu düzeniniz olur, Almanya ayağınıza pranga bileklerinize kelepçe takar da, tatilden tatile gelirsiniz cennet vatana! 🙂

Vize için seyahat sağlık sigortası yaptırın

Seyahat sağlık sigortanızın olması zorunludur. Schengen vizesi başvurularında yaptırmanız gereken seyahat sağlık sigortası minimum 30 bin euroluk bir teminat gerektirir. Tasarruf yapmayın, sağlık sigortası süresinden kısmayın. En az 30 günlük seyahat sağlık sigortası satın alın.

Danışmanlık firmaları – vize ofisi

İyisi var kötüsü var ama danışmanlık adı altında dolandırılmayın. Almanya ve İtalya vizesi için ulusal vize ve Schengen vizesinde IDATA bu ülkeler ile anlaşmalıdır. Örneğin Almanya konsolosluğu iş yükünü azaltmak için bu firma ile çalıyor. Danışmanlık mı lazım? IDATA ücret karşılığında bunu yapıyor. Bu arada işi yeni başlayan kişileri kendinize danışman seçmeyin.

İyi yolculuklar. Bir de bizim Youtube kanalımız var. Abone olursanız çok seviniriz.