İstanbul’da bütün dünya metropollerinde sorun olmaya başlayan skuter kullanımıyla ilgili yeni bir eylem planını hayata geçirecek. İşte skuter (scooter) sürücülerinin uyması gereken kurallar.

Dünyanın pek çok kalabalık şehrinde kent içi ulaşımı kolaylaştıran ve hızlandıran skuterların kullanıcı sayısı hızla artıyor. İstanbul, Berlin ve daha pek çok şehirde daha hızlı ve uygun fiyatlı bir ulaşım sağlayan e-scooterlar oldukça popüler hale geldi. Skuter ulaşımda fayda sağlasa da denetimsiz bir şekilde artan scooter kullanımı trafik güvenliğini riske atarak, ciddi kazalara neden olabiliyor. Bu nedenle İstanbul’da skuter (scooter) kullanımına standart geliyor. Scooter sürüş kuralları ile gelişi güzel parkların önüne geçilecek. Skuter (scooter) sürücülerine hız sınırıyla birlikte, eğitim şartı getirilecek. Uygulamalar İstanbulkart ile entegre olacak.

Skuter kullanımı ile ilgili İstanbul’da uyulması gereken kurallar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bütün dünya metropollerinde sorun olmaya başlayan Skuter kullanımıyla ilgili yeni bir eylem planını hayata geçirecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı Ulaşım Planlama Şube Müdürlüğünün belirlediği 8 maddelik skuter eylem planının detayları şöyle:

1-İstanbul’un farklı noktalarında 1.500 park alanı oluşturulacak. İBB ve ilçe belediyelerinin katkısıyla belirlenen park alanlarının kurulumuna Skuter operatörleri de katkı verecek. Park alanları 6 ay içerisinde hazır hale getirilecek.

Kullandıkları Skuter’i gelişi güzel yerlere değil, bu park alanlarını bırakanlardan açılış ücreti alınmayacak.  Bu kurala uyan kullanıcılar, toplam ödeyecekleri ücretten yüzde 15’i bulan bir indirim kazanmış olacak.

2-Trafik akışının yoğun olduğu noktalarda hız sınırı getirilecek. “Hassas bölge” olarak tanımlanan yerlerde hız sınırı 12,5 km/s olarak sınırlandırılacak.

3-İlgili tüm operatörler, e-skuter kullanım verilerini İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı Ulaşım Planlama Şube Müdürlüğü ile düzenli olarak paylaşacak.

4-Kullanıcılara eğitim şartı getirilecek. Operatörler 2 ayda bir eğitim çalışması düzenlemekle yükümlü olacak.

5-Halen İstanbul’da faaliyet gösteren 7 farklı operatörün mobil uygulamaları İstanbulKart ile entegre olacak. Süreç içerisinde toplu taşıma ile tam entegrasyonu sağlayacak çözümler geliştirilecek.

6-Her yıl İBB ile operatörler arasında iletişim ve bilgilendirme kampanyaları yapılacak.

7-İlçelerde E-Skuter Komisyonları kurulacak. İlçe belediyeleri, operatörler ve İBB eşgüdüm içerisinde hareket edecek. Komisyon ayda bir toplanacak. 

8- 2024 yılı itibariyle tek kişinin ilk 5 kullanımında hız sınırı,12.5 km/sa olarak sınırlandırılacak.

E-scooterların trafik güvenliğini tehlikeye sokmaması için;

Ayrı bisiklet yolu veya bisiklet şeridi varsa taşıt yolunda sürülmesi yasak.

Scooterlar; otoyol, şehirlerarası karayolları ve azami hız sınırı 50 km/s üzerinde olan karayollarında, köprü ve tünellerde de kullanılamıyor.

İkiden fazla elektronik scooterın taşıt yolunun bir şeridinde yan yana sürülmesi, yaya yollarında sürülmesi, başka bir araca bağlanarak, asılıp tutunarak sürülmesi, izin alınarak yapılan gösteriler dışında, akrobatik hareketler yapılarak sürülmesi, manevra için işaret verme halleri dışında tek elle sürülmesi, kamu nizamını bozacak, özel mülkiyeti ihlal edecek ve yayalar, engelliler veya hareket kısıtlılığı olan kişilerin güvenli ve bağımsız hareketlerini, araç ve yaya trafiğini engelleyecek şekilde park edilmesi de yasak.

Elektronik scooterlarda sürücü dışında taşıta eşin dostun binmesi, yük ve kişisel eşyaların da taşınması yasak.

Sürüş güvenliği açısından kulaklık kullanılamayacak.

Paylaşım sistemlerine ait scooterlar ile toplu taşıma araçlarına binilmeyecek.

Alkol , uyuşturucu veya uyarıcı madde etkisi altında kullanımı yasak.