Almanya’da Türkiye’den alınan sürücü belgesi ile araç sürebilirsiniz ancak bu süre ülkeye giriş yaptığınız andan başlayarak 6 aydır. Almanya’da 1 yıldan fazla kalmayacağınızı Alman makamlarına (Strassenverkehrsamt Führerscheinstelle) ispat ederseniz, yazılı bir izinle Türk ehliyetinizi 1 yıl kullanma hakkınız doğabilir. Örnek: 1 yıllık bir eğitim programı için Almanya’da iseniz ve 1 yılın sonunda da dönecekseniz böyle bir başvuru yapma hakkınız bulunmaktadır. Eğer daha fazla kalacaksanız, Almanya’da yaşacaksanız o halde sürücü belgenizi Alman ehliyetine çevirin.

Almanya’da giriş tarihinden itibaren 6 ayı aşıp ve buna rağmen araç kullananlar, olası bir trafik kontrolünde veya karıştıkları bir kazada ise ehliyetsiz araç kullanmış sayılıp cezalı duruma düşerler. Bu durumda hâkim karşısına çıkar ve 1 yıla kadar hapis cezası ile yargılanırsınız. Almanya’da daha önce kendi ülkesinde geçerli ehliyetini Alman ehliyetine çevirmediğinden dolayı bir futbolcu 40 gün hapisle cezalandırılmış ve daha sonra bu cezası da, futbolcunun günlük kazancıyla orantılı olarak 80.000 Euro para cezasına çevrilmiştir. Sahte bir belge ile araç kullanan kişi ise 5 yıla kadar hapis cezası ile yargılanmaktır.

Araç kullanırken yanınızda bulundurmanız gereken belgeler

Geçerli Pasaport veya Alman Makamları tarafından verilmiş kimlik (Personalausweis)

Geçerli Vize veya Oturma izini

Türk Sürücü Belgesinin asli (Almanca çeviri de bulundurulursa iyi olur)

Türkiye’den alınan sürücü belgesi Alman ehliyetine çevirmek

Almanya’da 1 yıldan fazla kalmayı planlıyor ve 6. aydan sonra Türk ehliyetini Alman ehliyetine dönüştürmek istiyorsanız ikametinizin bulunduğu belediyeye (Strassenverkehrsamt Führerscheinstelle) başvuruda bulunmalısınız. Başvuru sırasında size teori sınava hangi dilde girmek istediğiniz de sorulmaktadır.

Burada sizden aşağıdaki belgeler istenir:

Geçerli bir kimlik veya üzerinde oturma izni olan pasaport

Almanya’da sürücü belgesi almak

Türkiye sürücü belgesinin aslı: Belgenizin aslı elinizde değil ise Türk makamlarınca onaylanmış bir sureti de kabul edilebilir. Buna da ulaşamıyorsanız bazen belediyeler ehliyetinizin var olduğunu ve ona ulaşamadığınızı gerekçeleriyle anlatan bir dilekçe yazmanız halinde de kabul edebiliyorlar. Yalnız bu durum istisnai olup her yerde kabul edilmeyebilir.

Asil Sürücü Belgenizin Almanya’da bulunan yeminli bir tercümana yaptırılmış onaylı Almanca çevirisi ve ADAC tarafından sürücü belgenizin Almanya’daki tam karşılığının belirtildiği belge (Klassifizierung) :Çeviri işlemi özel bir tercümana yaptırılırsa 20 Euro civarında tutmaktadır. Yaklaşık 1 hafta sürebilmektedir. ADAC ise sınıflandırma işlemi için 20 Euro ücret talep etmektedir. Her iki işlemi de ADAC’de yaptırabilirsiniz toplam olarak 53 Euro ücret talep edilebilmektedir. ADAC’deki işlemin süresi 1-3 hafta arası sürebilmektedir. (Güncel fiyatları ADAC’dan öğrenebilirsiniz.)

Göz testi belgesi (Sehtestbescheinigung) *

Almanya’da verilen ilk yardım dersi katılım belgesi (Erste Hilfe Kurs Teilnamebescheinigung): 6 saatlik eğitimi bir çok ilk yardım eğitimi verme yetkisine sahip kuruluş bir gün içinde vermektedir. Bunun için Almanca bilme şartı bulunmamaktadır. *

Sürücü Kursu Kayıt Sözleşmesi (Anmeldebescheinigung einer Fahrschule): Burada kayıt yaptırdığınız sürücü kursunun hangi TÜV’e bağlı olduğunun da belirtiliyor olması gerekiyor.

1 adet biyometrik fotoğraf (Biometrisches Passfoto)*

Sürücü Belgesi İşlem Ücretinin Yatırılması: Bu ücret yıllık olarak değişebilmektedir.
Başvuru yaptığınız yerde işlemleriniz kabul edildikten hemen sonra oradaki vezneye bu ödemeyi yapabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen belgelerle bağlı bulunduğunuz belediyeye başvuru yaptığınızda 4-6 hafta içerisinde size TÜV’den (Sürücü Belgesi Sınavı’nı yapan makam) sınavlara girebilmeniz için ödeme belgeleri gelmektedir. Bu süreyi teori ve direksiyon derslerine katılarak değerlendirebilirsiniz.

Almanya’da sürücü belgesi almak: Teori Sınavı

TÜV’den Teori ve Direksiyon sınavlarına girebilmek için ödemeniz gereken ücreti belirten bir mektup geldikten sonra ödemeyi yaptıktan sonra bu sınavlara sırası ile girebilirsiniz. Bu ödemeleri yazıda belirtilen hesaba aktarabileceğiniz gibi, sınava gireceğiniz TÜV Sınav Merkezinde, teori sınavı öncesinde nakit olarak da yapabilirsiniz. Hesaba aktarma durumunda, sistemden gözükmesi zaman alabileceğinden ikinci yöntem tercih edilebilir.Teori sınavına, size sürücü kursu tarafından tavsiye edilen mobil bir uygulama ile çalışabilirsiniz. Sınavı belediyeye başvuru sırasında belirtti iseniz Türkçe olarak alabilirsiniz. Sınavdaki sorular, çalıştığınız uygulamadakilerle birebir aynıdır. Ancak şıkların yerleri değişebilmektedir. Uygulamada yaklaşık 1400 civarında soru bulunmaktadır. Bu soruların her birinin puan değeri 2 ile 5 arasında değişmektedir. Bir sorudaki tüm şıklar doğru olabileceği gibi sadece bir şık da doğru olabilir. Tüm şıkların doğru olması halinde, ikisini işaretlerseniz soruyu yanlış cevaplamış olursunuz. Sınavda sorulan soruların bazılarında çevirinin doğru olmadığı görülebilmektedir. Ancak sınavda da aynı soru geleceğinden dolayı doğru cevaba odaklanmak, yapılan yazım yanlışlıklarından dolayı dikkat dağıtmaya gerek yoktur. Yazım yanlışlarının düzeltilmesi için yetkili kuruluşlara gerekli başvurular yapılmıştır.

Teori sınavı, sürücü kursunuzun bağlı olduğu TÜV bölgesindeki sınav merkezlerinden birinde yapılmaktadır. Dolayısıyla sadece sürücü kursunuzun bulunduğu şehirde değil, o şehrin bağlı olduğu TÜV bölgesindeki tüm sınav merkezlerinde sınava girebilirsiniz. Sınava girerken yanınıza; belediyeye başvuru yaparken kullandığını kimlik belgesini bulundurmanız gerekmektedir. Bazı durumlarda diğer kimlik belgeleri de sorulabileceğinden dolayı elinizde bulunan diğer pasaport ve kimliklerin de yanınızda olmasında fayda vardır. Bu sınava girebilmek için ayrıca sürücü kursundan almanız gereken bir belge yoktur.

Teori sınavında, daha önce çalıştığınız sorulardan toplam 110 puan değerinde 30 tane soru sorulmaktadır. 11 veya daha fazla hata puanı ile sınavı kaybetmiş olursunuz. Ancak iki adet 5 puanlık soruyu yanlış yapmanız da size sınavı kaybettirir. Sınavı kaybetmeniz halinde iki hafta sonra yeniden sınava girme hakkınız bulunmaktadır.

Direksiyon Sınavı (Praktische Prüfung) Direksiyon sınavı için sürücü kursu tarafından sizin adınıza TÜV’den sınav tarihi talep edilmelidir.

Yabancı bir ehliyete sahip olduğunuzdan dolayı ders alma zorunluluğunuz yoktur. Sadece teori ve direksiyon sınavlarına girmeniz gereklidir. Ancak sınavda sorun yaşamamak için duruma göre en az 3 saat direksiyon dersi almak gereklidir. Direksiyon sınavında hemen yanınıza sürücü kursu öğretmeni oturmakta, TÜV uzmanı ise arka koltuğa oturmaktadır. TÜV yetkilisi izin vermeden sürücü kursu öğretmeninin size yönlendirmede bulunamaz. Sınav yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Sınav öncesinde sınav başvurusu sırasında vermiş olduğunuz kimlik belgesi sizden talep edilir. Bu süreçte hep aynı kimliği kullanmanız önem taşımaktadır. Bazı durumlarda TÜV yetkilileri kimlik değişikliklerinde sınav yapmayı kabul etmeyebilirler.

Sınavda dikkat edilmesi gereken şeyler size sürücü kursu öğretmeni tarafından detaylı olarak açıklanır. Sınavda başarılı olmanız halinde TÜV yetkilisi size başarılı olduğunuza dair bir belge verir. Bu belge size araç kullanma izni vermez. Ancak bu belge ile başvuru yaptığınız belediyeye gittiğinizde Alman sürücü belgenizi alabilirsiniz. Bunun için bir ücret ödemenize gerek yoktur. Yalnız Alman sürücü belgesini alırken, orijinal Türk sürücü belgeniz sizden alınmaktadır.