Almanya diploma denklik işlemleri kolaylıkla yapabileceğiniz işlemlerden oluşmaktadır. Almanya hakkında daha fazla bilgi ve güncel içerikler için Erkinses Youtube kanalına abone olun.

Almanya diploma denklik işlemleri için gerekli evraklar:

  • 1) Üniversite diplomasi fotokopisi (noterden onayli beglaubigt)
  • 2)Transkript fotokopisi (noterden onayli begalubigt)
  • 3) Lise diplomasi fotokopisi (noterden onayli beglaubigt)
  • 4) Kimlik fotokopisi
  • 5) Basvuru formu (Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Ayrıntılı bilgi: http://anabin.kmk.org/antragsformular.html)

Tüm bu belgeleri (Graurheindorfer str. 157 53117 BONN )adresine postalıyosunuz. Daha sonra size gönderdikleri hesap numarasina 200€ yatiriyosunuz. İşlem yaklaşık 2 ila 3 ay sürüyor. Eğer Türkiyede okuduğunuz bölüm burdaki ile BIRE BIR uyumlu ise size denklik veriliyor. Örneğin; Mühendislik Fakültesi mezunları için doğrudan denklik almak mümkündür.

Eğer farklılıklar var ise size yönlendirme yapılıyor. (Fark derslerini üniversitelerde alma yada sertifika programlarina katilma gibi..) Almanya’da Psikoloji bölümü ya da Eğitim Fakültesindeki bölümler gibi birçok bölümün eğitim süresi 5 yıldır. Dolayısıyla Türkiye’deki 4 yıllık eğitim yeterli olmamakta ve ders tamamlanması istenmektedir. Bu da dil yeterliliğini sağladıktan sonra (C1 sertifikası) 1 veya 2 yıla tekabül etmektedir. Örneğin; Eğitim Fakültesi için ikinci bir branş seçilip bu branş için eksik kalan derslerin tamamlanması istenmektedir.)

NOT: Yüksek lisans yapmış ya da çift anadal yapmış kişilerin tüm evraklarını vermeleri önem arzetmektedir. Çünkü Almanya’daki 5 yıllık eğitimden mezun olan bir kişi Master yapmış sayılıyor. Dolayısıyla Türkiyede Master yapmış ya da çift anadal yapmış bir kişinin ders tamamlamasına gerek kalmadan doğrudan denklik alması mümkün olabilmektedir.

Almanya’ya iltica edenler için diploma denklik süreci

NOT: İlticaya başvurmuş kişiler için denklik işlemleri kabul alanlar için Jobcenter, red alanlar için Agent für Arbeit üzerinden yapılabilmektedir. Hatta başvuru ücreti olan 200 Euro karşılanmakta ve diploma-transkript çevirileri yaptırılmaktadır. Dil seviyesi olarak A2-B1 düzeyine gelmiş kişileri -ileride ihtiyaç olacağı için- Jopcenter kendiliğinden diploma denklikleri için bilgilendirmektedir ve yardımcı olmaktadır. Ancak böyle bir adım atılmadıysa doğrudan kişiler de bu talepte bulunabilirler.

NOT: Aynı diploma ile birden fazla kez farklı alanlarda denklik başvurusunda bulunulamamaktadır. Bölümler arasında geçişler olabilmektedir. Fark dersler nerdeyse 2 yıl kadar sürebileceğinden bu aşamada fırsat varken alan değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu yüzden denklik başvurusunda bulunmak için acele etmemenizi ve biraz daha düşünmenizi tavsiye etmekteyiz.

Hukuk Fakültesi için denklik

Hukuk Fakültesi için denklik usulü farklılık arzetmektedir. İlk olarak Hukuk Fakültesi Almanya’da 5 yıldır. İkinci ve en önemlisi hukuk sistemlerinin farklılıklarından dolayı fark dersler biraz fazla olmaktadır. Örneğin; Türkiye’de alınan “Anayasa Hukuku Genel Hükümler” dersi sayılırken; “Türk Anayasa Hukuku” dersi sayılmamaktadır. Bunun yerine “Alman Anayasa Hukuku” dersinin alınması istenmektedir. Bu şekilde düşünüldüğünde neredeyse tüm ana derslerin tekrar alınması gerekmektedir. Ayrıca Almanya da Hukuk Fakültesi mezunu olabilmek için Devlet Sınavını (Staatsexamen) geçmek gerekiyor. 2 kere girilme hakkı tanınan bu sınavı geçme konusunda sonradan öğrenilen bir Almanca ile imkansıza yakın olduğu söylenebilir. Tüm bunları yapabilen bir kişi denklik alabilmektedir. Pratikte neredeyse tekrardan okumak gibi bir durum söz konusu olmaktadır. Bunun yerine yurtdışında Hukuk Fakültesinden mezun olanlar için LLM diye 1-2 yıl süren bir Master programı bulunmaktadır. Dil şartı sağlandıktan sonra bu master programının yapılıp hukuk servislerinde veya uluslararası şirketlerde danışman olarak çalışmak ilk etapta daha mantıklı görülmektedir.