II. Dünya Savaşı’ndan sonra, Leusden-Amersfoort genel mezarlığının yanında Sovyet Şeref Alanı kuruldu. Resmi olarak 18 Kasım 1948’de Savaş Bakanı WF Schokking tarafından açıldı. Eski Sovyetler Birliği’nden 865 savaş kurbanı Onur Alanına gömüldü.

Yüz tanesi Rus savaş esiriydi ve muhtemelen çoğu Özbekistanlıydı. Amersfoort’a sığır arabalarında trenle taşınmışlardı. Gezi iki hafta sürdü. Geldiklerinde askerler açlıktan ölüyordu. Şehrin içinden geçerek toplama kampına gitmek zorunda kaldılar. Amersfoort sakinleri şok oldular ve su, meyve ve ekmekle dışarı çıktılar ama boşunaydı. Altı ayda 23 savaş esiri açlıktan öldü. Diğer 77 kişi, 9 Nisan 1942’de dörtlü gruplar halinde idam edildi. Bu, savaştan sonra Hollanda’daki en büyük ikinci infazdı. Bu olayı anmak için mezarlığa bir anıt sütun dikildi.

691 Sovyet askeri de Limburg, Margraten’deki Amerikan Mezarlığı’na gömüldü. Birçoğu, Ruhr bölgesindeki çalışma kamplarında savaş esiri olarak hapsedildi. Sefil koşullar ve hüküm süren hastalıklar, savaşın son günlerinde veya kurtuluştan sonraki ilk haftalarda birçok askerin öldüğü anlamına geliyordu. Savaştan sonra Leusden’deki şeref alanına transfer edildiler.