Pakistan polisi, geçen hafta kamu mallarına ve askeri tesislere yapılan saldırılarla bağlantılı onlarca kişinin İmran Han’ın evinde saklandığı için buranın kuşatıldığı açıklamasında bulundu.

Eski Pakistan Başbakanı İmran Han, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, polisin Lahor’daki evini kuşattığını ve kısa süre içerisinde yeniden tutuklanabileceğini söyledi.

Twitter’dan bir ileti paylaşan Han, “Muhtemelen tutuklanmamdan önceki son tweetim. Polis evimi kuşattı.” ifadesini kullandı.

Han, 25 dakikalık video mesajında, mevcut iktidarı kastederek muhaliflerinin kendisi ile ordu arasında bir çatışmayı tetiklemek istediğini dile getirdi.

“Bunun ülkemize ağır zarar verecek büyük bir tepki getireceğinden korkuyorum.” diyen Han, “Eğer birileri bu strateji ile partimin yasaklanabileceğini düşünüyorsa, bu gerçekleşmeyecek.” ifadesini kullandı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Ömer Ata Bandial başkanlığında bir yargı komisyonu kurulmasını da öneren eski başbakan, yaşanan şiddet olaylarının bu komisyon tarafından soruşturulması çağrısında bulundu.

Ancak polis, geçen hafta kamu mallarına ve askeri tesislere yapılan saldırılarla bağlantılı onlarca kişinin İmran Han’ın evinde saklandığı için buranın kuşatıldığı açıklamasında bulundu.

Öte yandan Han’ın evinin bulunduğu Pencap eyaleti Enformasyon Bakanı Amir Mir, istihbarat ve kolluk kuvvetlerinin askeri tesislere saldırmakla suçlanan 30 ila 40 kişinin Han’ın evinde saklandığını tespit ettiğini söyledi.

Mir düzenlediği basın toplantısında, “Bu teröristlerin polise teslim edilmesi, aksi takdirde harekete geçileceği yönünde bir ültimatom veriyoruz.” dedi.

Han’ın “şüphelileri teslim etmesi için 24 saati olduğunu ve teslim etmemesi halinde polis operasyonu başlatılacağını” sözlerine ekledi.

Eski kriket yıldızı, 9 Mayıs’ta Ulusal Mali Sorumluluk Bürosu (NAB) tarafından verilen kararla tutuklanmıştı.

Söz konusu gelişme, Han’ın üst düzey istihbarat yetkilisini, kendisine yönelik suikast girişiminin arkasında olmakla suçlamasının ardından yaşanmıştı.

Anayasa Mahkemesi 11 Mayıs’ta Han’ın tutuklanmasının yasa dışı olduğunu belirterek bir an önce tahliye edilmesine hükmetmişti.