CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Alman devlet kanalı ARD’ye bağlı yayın kuruluşlarında yayınlananTagesschau programında konuştu. Türkiye’nin AB’nin belirlediği standartlara uyan bir ülke olacağını, Avrupa Birliği, AB üyelik faslı açmasa bile Türkiye’nin AB yönergelerine uyacağını söyledi. AİHM’nin verdiği kararlara uyulacağını söyleyen Kılıçdaroğlu başta Selahattin Demirtaş, Osman Havala ve diğer siyasi suçlular olmak üzere özgür kalacaklarını belirtti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi AİHM, terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın adil yargılanmadığı, yeniden yargılanması, şartlarının iyileştirilmesi hakkında açıklamalarda yapmıştı. AİHM içinde teröristbaşının serbets bırakılmasını, siyasi bir figür olmasını isteyen üyeler de bulunuyor.

Suriyelilerin ülkelerine gönderileceğini belirten Kılıçdaroğlu, Suriye’de Türkiye’nin bedel beklemeksizin, alt yapı, üst yapı, eğitim kurumu, sağlık kurumu, konut yapacağını, Türk iş insalarının Suriye’ye yatırım yapacaklarını söyledi.

Muhabirin soru üzerine kendisini Almanya Başbakanı Olaf Scholz’a benzeten Kılıçdaroğlu, ‘Olaf Scholz gibi olmanın kendisi için bir onur olduğunu’ belirtti. Oysa, Scholz ve SPD Alman basınında ve Almanya kamuoyunda pek çok eleştiri alırken, oyları da düşmeye başladı.

Bu içerik ile ilgili görüşlerinizi lütfen yorumlara yazın. İçeriği beğendiyseniz paylaşmayı unutmayınız.