Notice: Undefined index: layout_mood in /home/erkinses/public_html/wp-content/themes/viewtube/header.php on line 186

Karayollarında araç kullanırkan yola odaklanmak, kurallara uyarak araba sürmek güvenli bir sürüş için oldukça önemlidir.

Güvenli sürüş için araç sürücülerinin iki elle direksiyonu tutmaları, gözlerini yoldan ayırmamaları, dalgın olmamaları, telefon kullanmamaları, navigasyon kullanacaklarsa sürüşe başlamadan önce varılacak yerin bilgilerini yazmalarını önemlidir.

Araç sürücüleri pek çok güvenlik önlemine uysa da sigara görmezden gelinir. Oysa araç kullanırken sigara içmek, dikkat kaybına neden olabilir. Araç döşemeleri yanabilir, sigarayı yakmak yada söndürmek isterken kazalar yaşanabilir. Camdan dışarı atılan sigara izmaritleri yangınlara ve çevre kirliliklerine neden olabilir.

Dünyanın pek çok ülkesinde araç içerisisinde sigara içmek yasak. Kurallara uymayan sürücülere para cezası kesiliyor.

Avrupa’da bazı ülkelerde araç sürerken sigara içmenin cezası yoktur. Fransa, İtalya, Avusturya, Türkiye ve diğer bazı Avrupa ülkelerinde ise arabalarda sigara içme yasağı vardır. İhlaller bazen ağır para cezaları ile cezalandırılır.

Türkiye

Türkiye’de 2013 yılında sürücülerin araç içerisinde sigara içmesi yasaklanmıştı. Toplu taşıma araçlarında sigara yasağı ise Erbakan döneminde başlamıştı. Denetimlerde araç içerisinde sigara içildiği belirlenirse para cezası kesiliyor. Özel araçta sigara içme yasağı sadece sürücüyü kapsıyor. Ancak otobüs ve minibüs gibi araçlarda hem sürücüyü hem yolcuyu kapsıyor.

Fransa

Fransa’da 18 yaşından küçük birinin bulunduğu bir araçta, sürücü ile yolcuların sigara içmeleri yasaktır. Yasağa uymayanlara hem ceza puanı hem de 68 euro para cezası kesilir.

ABD

Amerika Birleşik Devletleri’nde eyaletlere göre araç içi sigara yasağı farklılıklar gösteriyor ancak pek çok bölgede uygulanıyor.

Kaliforniya, Mississippi: 18 yaş

Maine, Oregon: 16 yaş

Utah: 15 yaş

Arkansas: 14 yaş

Louisiana, Porto Riko: 13 yaş

Vermont, Virginia: 8 yaş

Hawaii, Indiana, New Jersey, New York ve Alabama eyaletlerinde belirli bölge ve şehirlerde de yasaklandı.

Kanada

Kanada’da ABD’de olduğu gibi eyaletlere göre çocukların bulunduğu araçlarda sigara kullanmak yasaktır.

Alberta, Britanya Kolumbiyası, Newfoundland, Labrador, Manitoba, Ontario, New Brunswick, Prens Edward Adası, Saskatchewan ve Yukon’da 16 yaşından küçüklerin bulunduğu araçlarda sigara içmek şu an yasak.

İngiltere ve Galler

İngiltere ve Galler’de, araçta 18 yaşından küçük yolcular varsa sigara içmek yasaktır. Kurallara uymayanlara 50 pound (yaklaşık 60 Euro) para cezası uygulanmaktadır.

İskoçya

İskoçya’da 18 yaşından küçük yolcuların olduğu araçlarda sigara içilmesine izin verilmiyor. Sigara yasağı hem sürücü hem de diğer yolcular için geçerlidir. Kurala uymayanlara 100 pound (yaklaşık 120 Euro) para cezası verilir. Ancak elektronik sigaralar yasak kapsamında değerlendirilmiyor.

Güney Afrika

Güney Afrika’da 12 yaşından küçük yolcuların yanında sigara içilmesi yasaktır.

Avustralya

Avustralya’nın birçok eyaletinde 16, 17 ve 18 yaşından küçük olanların yanında sigara kullanmanın cezası vardır.

Arap Emirlikleri

Arap Emirlikleri’nde eyaletlerde farklı uygulamalar olsa da 2010’dan beri federal bir yasaya göre, 12 yaşından küçük çocukların bulunduğu araçlarda sigara içenlere para cezası uygulanıyor.

Bahreyn

Bahreyn’de 13 Nisan 2009 tarihinden bu yana, çocukların bulunduğu araçlarda sigara içmek yasaktır.

İrlanda

İrlanda’da 18 yaşından küçük birinin araçta olması halinde arabada sigara içilmesine izin verilmiyor. Kurallara uymayanlara en az 100 Euro para cezası kesiliyor.

Yunanistan

Yunanistan’da, 12 yaşından küçük çocukların olduğu bir araçta sigara içmek yasaktır. Bu tüm araçlar için geçerlidir. Kurallara uymayanlara, 1500 Euro’ya kadar para cezası kesilebilir. Toplu taşıma araçlarında sigara içen sürücü ve yolculara eğer araçta 12 yaşından küçük çocuklar var ise 3000 Euro’ya kadar para cezası verilir ve bir ay sürüş yasağı ugulanır.

İtalya

İtalya’da araçta hamile kadınlar veya reşit olmayanlar varsa arabada sigara içilmesine izin verilmez. Ayrıca 500 Euro’ya kadar para cezası vardır. 12 ila 17 yaş arasındaki çocukların yardımcı sürücü olarak bulunması halinde, 25 ila 250 Euro arasında bir para cezası uygulanır.

Kıbrıs

Kıbrıs’ta, 16 yaşından küçüklerin araca binmesi durumunda sigara yasağı uygulanır. Kurallara uymayanlara 85 Euro’ya kadar para cezası verilir.

Avusturya

Avusturya’da, içinde 18 yaşından küçük en az bir kişi varsa, araçlarda sigara içmek yasaktır. İhlal halinde 100 Euro’ya kadar, tekrarı halinde 1000 Euro’ya kadar idari para cezası vardır.

Belçika

Belçika’da 18 yaşından küçüklerin bulunduğu araçlarda sigara içmek yasaktır. Kurallara uymayanlara en az 130 Euro para cezası kesilir.

Finlandiya

Finlandiya’da araçta 15 yaşından küçük çocuklar varsa arabada sigara içmenize izin verilmez.

Daha fazla haber ve özel içerikler için Erkinses’e üye olun ve bildirim zilini açın.

Leave a Reply