Notice: Undefined index: layout_mood in /home/erkinses/public_html/wp-content/themes/viewtube/header.php on line 186

Türkiye’ye izine gidecek gurbetçilerin dikkatine! Korona önlemleri sonrası artık pek çok yeni uygulama var ve daha önce uygulanan uygulamalarda değişiklikler var. Yola çıktığınıza pişman olmamak için bu uyarılara kesinlikle uyun.

Sıla yolu uzun bir yolculuk. En az beş ülkeden geçiyorsunuz. Yolculuk, yola çıkmadan önce iyi bir hazırlık istiyor. Tatil sevincinin hayâl kırıklığına uğramasını istemiyorsanız tüm belgelerinizi eksiksiz bir şekilde tamamlamalısınız. Yoksa yüzlerce kilometrelik yolu geri dönmek zorunda kalır ve tatilinizi başlamadan bitirebilirsiniz.

Pasaportunuzu kontrol edin

Öncelikle pasaportunuzun geçerlilik tarihini kontrol edin. Sizinle birlikte yolculuk edecek olan tüm aile üyelerini pasaportlarının geçerli olduğundan emin olun. Pasaportlarınız en az üç ay geçerli olsun. Süresi geçmiş pasaportla sakın yola çıkmayın. Avusturya, Slovenya sınırlarında pasaport kontrolü yok. Geçersiz pasaportla yola çıkarsanız, en geç Hırvatistan ya da Sırbistan’dan geri çevrilirsiniz. Güzergah üzerindeki Türk Büyükelçilikleri pasaport düzenlemiyor. Sadece Türkiye’ye gidişi temin eden geçici pasaport düzenliyorlar. Geri dönebilmek için Türkiye’den yeni pasaport çıkarmanız ve eskiyi de birlikte taşımanız gerekiyor. Tatilinizi resmi dairelerde geçirmek istemiyorsanız, pasaport sürelerine bakmayı asla ihmal etmeyin.

Biyometrik pasaport

Artık pasaportlar uzatılmıyor. Yeni biyometrik pasaport düzenleniyor. Biyometrik pasaportların düzenlenmesi zaman alıyor. Önce internet üzerinden randevu almak ve bu tarihte bağlı bulunduğunuz elçiliğe başvurmanız gerekiyor. Yeni pasaportların gelmesi iki hafta civarında sürüyor. En az 6 ay en fazla 10 yıl süreli düzenleniyor. 6 ay süreli pasaport alabilmek için pasaportun süresi bitmeden başvuru şart.

Avrupa Birliği (AB) kimlik kartları

Avrupa Birliği (AB) vatandaşı olanlar geçerli kimlik kartlarıyla seyahat edebilirler. Ancak dikkat! Sırbistan ve Makedonya’da AB eski kimlik kartları geçmiyor. Yeni biyometrik kimlik kartı isteniyor. Türk kimlik kartları seyahat için geçerli değil.

Oturum izinleri

Oturum izinleri artık pasaporta işlenmiyor. E-oturum denilen çipli oturum kartı düzenleniyor. Yeni biyometrik pasaport sahiplerinin e-oturum kartı alması şart. E-oturum kartı çıkarmak 6 haftayı buluyor. E-oturum kartı izin tarihine kadar yetişmeyen yolcular, içinde geçerli oturma izni etiketi bulunan eski pasaportlarını mutlaka yanında bulundurmalı. Bu durumda sorunsuz seyahat edebilirsiniz.

Araç ruhsatı ve yeşil sigorta kartı

Kullandığınız aracın ruhsatı ve yeşil sigorta kartını yanınıza alın. Yeşil sigorta kartınızda Türkiye kısmının açık ve süresinin dolmamış olmasına çok dikkat edin. Eğer Türkiye kısmı açık değilse, Türkiye’de sınırda özel kaza sigortası yaptırmanız gerekiyor. Türkiye’de yapılan özel kaza sigortası sadece karşı tarafın masrafını karşılıyor. Genellikle Avusturya’dan gelen yolcuların yeşil sigorta kartlarında Türkiye kısmı açık değil. Sigorta kartınızda Türkiye’nin ülke kodu olan TR’nin yanında çarpı (x) işareti varsa, sigortanız Türkiye’ye kapalı demektir. Sigortacınızla konuşup Türkiye’yi sigorta kapsamına dahil ettirin.

Vekalet

Eğer aracınız bir başkasına veya firmaya aitse, mutlaka vekalet alın. Vekaleti, Alman Otomobil Kulübü (ADAC) veya yaşadığınız ülkenin otomobil kulübü, noterlik ya da başkonsolosluklardan alabilirsiniz. Araç kendi şirketinize bile ait olsa, yine vekalet almak zorundasınız. “Araç eşime ait”, ya da “Araç benim kendi adıma kayıtlı şirkete ait. Kendi kendime vekalet mi vereceğim” demeyin. Başkasına ait araçla vekaletname olmadan yabancı ülkelere seyahat edemezsiniz, Türkiye’ye de giriş yapamazsınız.

Hastalık ve kaza sigortası

Yabancı ülkeler için hastalık ve kaza sigortası yaptırın. Bağlı bulunduğunuz sağlık sigortasından seyahat sağlık belgesi almayı unutmayın. Seyahat sağlık belgesiyle devlet hastanelerinde tedavi ücreti ödemiyorsunuz. Yoksa masrafları peşin ödemek zorundasınız. Seyahat sağlık belgeleri çalışanlar için 6 hafta, emekliler için bir yıl geçerli.

Ehliyet ve otomobil kulübü üyelik kartı

Sürücü belgenizi almadan yola çıkmayın. Üyesi olduğunuz otomobil kulübünün üyelik kartını yanınızda bulundurun.

Araç bakımı

Sıla yolunda gözü aç tamircilerin tuzağına düşmemek için yola çıkmadan önce aracınızı bakımdan geçirin. Mecbur değilseniz, hafta sonu yola çıkmayın. Çünkü hafta sonu yollar ve sınır kapılarında trafik çok yoğun.

Refakathane

Yeni doğan çocuklar artık refakathaneye kaydedilmiyor. Yeni biyometrik pasaportlarda refakathane bölümü yok. Çocuklar için yeni tip pasaport almak şart. Eski pasaportların refakathanesindekayıtlı çocukların fotoğrafı yoksa, bağlı bulunduğunuz başkonsolosluklara giderek, çocuk için yeni pasaport çıkarın.

E-oturum kartı

E-oturum kartı olanlar sınırda yeni pasaportlarının yanında oturum kartlarını da göstermek zorunda. Sınır kapılarında e-oturum kartı mutlaka isteniyor. Bu yeni e-oturum kartınızı yanınıza almayı unutmayın ve iyi muhafaza edin. Sınır polisinin e-oturum kartını pasaportla birlikte geri verdiğinden emin olun. Kart küçük olduğu için düşme ihtimali yüksek. Ayrıca refakathanede kayıtlı 16 yaşına giren çocuklar için müstakil e-oturum kartı şart.

Geçerli oturma izni

AB ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşlarından geçerli oturma izni isteniyor. Süreli oturma izni olanların mutlaka bu süreye dikkat etmeleri, süresi bitmiş veya bitmek üzereyse, yeni oturum izni almaları şart. Refakathanede kayıtlı çocukların oturma izni sürelerini de mutlaka kontrol edin.

Türkiye’ye girişte 72 saati geçmeyen PCR test 6 yas altı çocuklar muaftır. Testsiz giriş de karantina var. Ayrıca Türkiye’ye girişlerde son 72 saat içinde sağlık formu doldurmanız gerekiyor.

Türkiye’ye Giriş Formu

Leave a Reply