Alman ucuzluk marketlerinden Lidl tatil paketleri de satıyor. 2023 yılı Ocak ayında Türkiye’de 22 gün herşey dahil 5 yıldızlı bir tatilin fiyatı sadece 599 euro. Bu fiyata gidiş dönüş uçak bileti de dahil!

Son bir kaç yıl Avrupa için pek de iyi geçmedi. Kovid-19 salgını ile başlayan pahalılık ve artan enflasyon Ukrayna – Rusya savaşıyla daha da cep yakar oldu. Neredeyse tüm ihtiyaç ürünlerine, akaryakıta, ulaşıma, konaklama, giyim ürünleri, temizlik – kişisel bakım ürünleri ile ev ve işletme kiralarına zam geldi.

Salgın döneminde işten çıkarmalar yaşandı. Örneğin bu yaz dönemi Almanya havalimanlarında yaşanan yoğunluk ve uçuşların aksamasının ana nedeni şirketlerin devlet desteklerine rağmen işçilerini çıkarmasıydı.

Doğalgaz, elektrik ve akaryakıta en ağır zamlar yapıldı. Almanlar doğalgazlı mangallarını çoktan ikinci el sitelerinde bedavaya vermeye başladı. Bürokratlar halka daha az yıkanma, elektrikleri kullanmama, daha kalın giyinme, erken uyuma önerilerinde bulundu. TLC’de yayınlanan ‘Aşırı Pintiler’ programından ilhan alıyor gibiler.

Bu durum sosyal medyada alay ve eleştiri konusu oluyor.

Turizm firmaları ise Almanlara evde üşümek yerine sıcak bölgelerde tatil yapmayı öneriyor. Turizmin ‘ölü sezonu’ olarak bilinen bu dönemde Tunus, Mısır, İsrail, İspanya ve Türkiye gözde tatil yerleri.

Elbette çalışanlar bütün bir kışı yurtdışında geçiremez ama bu teklifler emekliler için çok cazip.

Türkiye gibi, Dolar, Sterlin, Euro ve diğer para birimlerine karşı değer kaybeden bir ülkede dövizle tatil yapmak insana kendisini kral ve kraliçe gibi hissettirebilir. Kendi ülkesinde yaşayamayacağı bir hayatı emekli aylığı ile Türkiye’de yaşamak mümkün. Ama bu Türkiye yurttaşları için geçerli değil.

Schengen vizesi almak zorlaşıyor – erkinses

Türkler için Schengen vizesi almak son yıllarda iyice zorlaştı. Ayrıca Avrupa Birliği Türkiye karşıtı bir tutum almış gibi görünüyor.

Bunlar her ne kadar siyasi konular olsa da Avrupa ülkelerinin vatandaşlarını ilgilendirmiyor. Çünkü onlar vizesiz istedikleri an Türkiye’de en az paraya kaliteli bir tatil yapabiliyorlar.

Ucuzluk marketlerinden Lidl aynı zamanda tatil paketleri de satıyor. 2023 yılı Ocak ayında Türkiye Side Kumköy’de 22 gün herşey dahil 5 yıldızlı bir tatilin fiyatı sadece 599 euro. Bu fiyata gidiş dönüş uçak bileti de dahil. Resmen bedava!

Teklif güzel ancak bu fiyatlar bir kampanya amacı taşıyor ve Lidl bu tatil teklifi amacına ulaştı.

Almanlar sadece 599 Euro’ya Türkiye’de 22 gün her şey dahil 5 yıldızlı tatil yapabiliyor. Hem de gidiş dönüş uçak bileti dahil.

Türkiye’de tatil fiyatlarını inceleyin

Evet, şu bir gerçek ki cebinde Euro, Dolar olanlar için Türkiye çok ucuz. Ancak bu durum herkes için geçerli değil. Almanya’da milyonlarca insan yıllardır tatil yapamıyor. Türkiye’nin yabancılara ucuz kendi halkına pahalı olmasında ülkenin yeni ekonomi modelinin payı büyük.

Dar gelirlilere devlet destekli tatil – erkinses

Türkiye’nin en önemli döviz gelirinin turizm olması böyle tekliflerin çeşitlenerek süreceğini gösteriyor. Ayrıca Türkiye’de denizlerin soğuması artık Kasım ayını buluyor. Bunda iklim değişikliğinin payı büyük. Deniz kum güneş güzel olsa da Türkiye hızla kuraklaşıyor. Ayrıca deniz ve kara canlıları da tehlike altında.

Türkiye’de 100 bini aşkın Alman yaşıyor. Bu sayı hızla artacak gibi. Emekli Almanlar dünyanın pek çok ülkesinde yaşıyor. Alman kanallarındaki hava durumu raporlarında İstanbul ve Ankara’nın ardından adı geçen tek il Antalya. Almanların gözdesi Antalya olurken İngilizler ise Muğla’yı seçiyor. 2022 yılında Muğla’da tatil yapan yabancı turistlerin yarısından fazlasını İngilizler oluşturdu.

Türkiye’de oturum hakkı olan yabancı sayısı 1.5 milyonu aştı. Ayrıca ev alanlara da vatandaşlık satılıyor. Eskiden 250 bin dolara satılan Türk vatandaşlığı ekonomik kriz nedeniyle zamlanarak artık 400 bin dolara satılıyor. Örneğin İstanbul’da 703 bin 804 yabancı Antalya’da ise 126 bin 310 yabancı yaşıyor.

Türkiye, Afrika, Ortadoğu ve Asya ülkeleri için vatandaşlık satın alarak yaşanacak bir Avrupa ülkesi. Ülkesinde huzur bulamayanların tercihi. Schengen sıkıntısının en önemli nedeni de bu; Türk pasaportu taşıyanlar Türkçe bile bilmiyor.

Avrupa halkları ve özellikle Almanlar için Türkiye, ucuz tatil ve alışveriş kaliteli hizmet demek. Hem Avrupalılar bir ay boyunca 5 yıldızlı bir otelde tatil yapsalar bile emekli maaşlarından tasarruf yapmaya devam ediyorlar. Bu birikimi Almanya’da, Fransa’da İngiltere’de yapmak imkansız. Bulgarlar için bile Türkiye ucuz bir ülke.

Son olarak şunu da belirtmeliyim. Türkiye yurttaşlarının büyük bir çoğunluğu tatili dini bayramlar ve okul aralarından ibaret sanıyor. Milyonlarca Türk kendi ülkesini gezmekten tanımaktan yoksun. Milyonlarca Türk hayatlarında hiç bir zaman 5 yıldızlı bir otelde tatil yapamayacak. Ve milyonlarcası Mardin ve Nevşehir’i dizilerden, Antalya ve Muğla’yı magazin haberlerinden tanıyacak.

Umarım en kısa sürede Türkiye yurttaşları da istediği koşullarda yurt içinde ve yurt dışında tatil yapabilir, ülkelerini yakından tanırlar.

Ragıp Kamil İlbeyi

İstanbul’un Gezilecek Yerleri: Üsküdar Salacak – erkinses

Cevap Bırakın