Havalar soğumaya başladı. Rusya vanaları kapattı. Avrupa’nın pek çok kentinde ışıklar erkenden söndürülürken, devlet kurumlarına ısıtma kısıtlaması getirildi. Bu kış özellikle Avrupa için daha da soğuk geçecek. Kaloriferleri açmamız gerekiyor. Ancak yapılan zamlardan sonra ısınmak cesaret istiyor.

Maliyetler artıyor, gelirler azalıyor. Artık tasarruf yapmak herkesin gündeminde. Tasarruflu ısınma yöntemleri ile sıcak bir kış geçirirken daha az fatura ödemek mümkün.

Tasarruflu ısınma yöntemleri ile üşümeden para biriktirin

Masa, perde, koltuk ve benzeri mobilya parçaları ile tekstil ürünleri ısıtma peteğinin önündeyse veya onları kaplıyorsa, ısı odaya dağılmaz. Sıcaklık eşit bir şekilde dağılamadığı için oda ısınamaz. Bu nedenle ısıtıcıların önü, üstü açık kalmalıdır.

Isıtıcıyı doğru ayarlamak

Ayar vanası (termostat vana) üzerindeki sayılar odanın ne kadar ısıtıldığını gösterir. 1’den 5’e kadar olan bu sayılar enerji tasarrufunun nasıl yapılacağı hakkında bilgi verir.

Yıldız işareti yaklaşık 5 derece, donmadan koruma demektir.

Birinci basamak yaklaşık 12 derece demektir.

İkinci basamak yaklaşık 16 derece demektir.

Üçüncü basamak yaklaşık 20 derece demektir.

Dördüncü basamak yaklaşık 24 derece demektir.

Beşinci basamak yaklaşık 28 derece demektir.

Çoğu kişi odanın daha hızlı ısınması için ısıtıcının vanasını beşinci basamağa çevirir ancak bu odayı daha hızlı ısıtmaz. Daha fazla enerji tüketimine neden olur. Odayı kullanmadığınız saatlerde bile birinci basamakta bırakın.

Doğru havalandırma

Kışın odalardaki nem oranı artar. Odayı havalandırmak taze ve temiz havanın odaya dolmasına, gün boyu biriken ve kanser yapan radyon gazının evimizi terk etmesine neden olur. Kapalı mekanlarda ortam sıcaklığının 20-22 derece arasında olması yeterlidir. Oturma odası 21, diğer odalar 16 derece civarında olmalıdır. Yatmadan önce yatak odalarının ısısı 18 dereceye getirilmelidir.

Odayı havalandırırken pencereyi eğik değil tam açın. Eğik pencereler havalandırma sağlamaz, etrafındaki duvarları soğutur. Bu durumda ısıtıcı daha fazla çalışmak zorunda kalır. Belli aralıklarla bir kaç defa, günde ortalama 10 – 15 dakikalık havalandırma yeterlidir.

Yalıtımlı kapı ve pencere

Pencereler ve kapılar bazen ısıyı yitirmenize neden olabilir. Kapı ve pencerede herhangi bir boşluk veya sızıntı tespit ederseniz, nalburlarda bulabileceğiniz köpük, lastik yada sünger bant kullanarak ısıyı eve hapsedebilirsiniz.

Isıtıcılarda çamaşır kurutmayın

Islak çamaşırlarınızı ısıtıcı petekleri üzerinde kurutmayın; ısı giysinin altında birikir odaya dağılmaz. Ayrıca ıslak çamaşırlar odadaki nemi artırır. Özellikle kış aylarında yüksek nem, küf için ideal bir üreme alanıdır.

Odalar için uygun sıcaklık

Tüm odaların aynı sıcaklığa ihtiyacı yoktur. Uzmanlar, farklı odalar için aşağıdaki sıcaklıkları önermektedir:

Oturma odası: 21 derece, diğer odalar 16 derece.

Yatak odası: 18 derece.

Banyo: 22 -24 derece.

Mutfak: 18 derece.

Kullanmadığınız odalarda ısıtıcı vanasını yıldız konumuna getirin. Bu durumda kalorifer odada sıcaklık 5°C’nin altına düştüğünde çalışır. Bu da ısıtıcıyı dondan korur.

Kazak, uzun kollu giysiler, patik, terlik giyin. Böylelikle daha az ısıtma ihtiyacınız olacaktır. Kısa kollu, ince giysiler yaz içindir. Tüm bunlar yıl sonunda birikim olarak size dönecektir. Bununla birlikte elinize geçen birikim kendinizi mutlu hissetmenize neden olacaktır. Bu önlemler ile belki de tatil parası çoktan birikmiş bile olabilir.

Isınma ve birikim yapmak hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlara yazmayı unutmayınız.

Cevap Bırakın