Notice: Undefined index: layout_mood in /home/erkinses/public_html/wp-content/themes/viewtube/header.php on line 186

Taliban, afyon dikimini ve uyuşturucu üretimini durdurmayı vaad ediyor.

Uyuşturucunun üretim ve dağıtımında Afganistan önemli bir merkez. Ülkede geçimini bunun üzerine temellendiren pek çok yerel çete, uluslararası ilişkileri olan mafyalar var.

Öte yandan örgüt farklı medrese ve silahlı örgütlerin ortak bir çıkar etrafında örgütlenmesi ile ülkede etkinlik gösteriyor. Onlar arasında fikir, görüş ve metot farklılığı olanlar da var.

Kimi radikal, sert bir tavır alırken, kimi zamana uygun davranıp uluslararası tanınmayı, kimi İslam’ın iyi bir şekilde anılmasını sağlayıp Afganistan’ı imar edip toplumu iyileştirmeyi isterken, kimi de kendi düşüncesine ters olan herkesi mürted/hain/kafir ilan edip ‘cihat etmeye’ hazır.

Taliban’ın karşısında ağır bir sınav var; Gerçekten Asr-ı Saadet’i getirebilecek mi yoksa adına ‘İslam’ dediği ancak İslam’dan çok uzak bir cehennem mi yaşatacak?

Son yüzyıldır Afganistan ve Türkistan halkları ezildiler, sömürüldüler, yok edildiler, sürüldüler. Öyle görünüyor ki bu acılar kısa sürede son bulmayacak.

Nasıl ki Doğu Türkistan yüzyıllardır işgal altındaysa, böyle giderse Afganistan’a da barış bir kaç yüzyıl boyunca gelmeyecek!

Afganistan başta olmak üzere, dünyanın tüm sömürülen, sürgün edilen, katledilen, ezilen halkları için yüce Allah’a dua ederken aslında en büyük görev yine bu halkların örgütlü mücadelesinden geçiyor.

Selam olsun, aydınlık günler, mutlu bir gelecek için direnen topluluklara!

Ragıp Kamil İlbeyi

Çizer: Tomas

Leave a Reply