Sivas Katliamı’nda can verenler Almanya’da anıldı

Sivas Madımak Oteli Katliamı'nda can veren 33 aydın ve sanatçı Almanya'da düzenlenen etkinliklerle anıldı. Madımak Oteli kurbanları Almanya’nın Köln, Saarbrücken, Hamm ve pek çok şehrinde çeşitli etkinliklerle anıldı.
Sivas Madımak Oteli yangınında can veren 33 aydın ve sanatçı Almanya'da düzenlenen etkinliklerle anıldı.

Sivas Madımak Oteli Katliamı’nda can veren 33 aydın ve sanatçı Almanya’da düzenlenen etkinliklerle anıldı.

2 Temmuz 1993 tarihinde Türkiye’nin Sivas ilinde 33 sanatçı ve aydın yakılarak katledildi. Bu hazin olayın üzerinden 29 yıl geçti. Buna rağmen yaralar kabuk bağlamadı. Bugün olayın mağdurları ile aynı inanç ve ideoloji savunan kitleler benzer tedirginliği yaşıyor. Gerici topluluklar halkı kutuplaştırıyor, toplumu bölüyor, etnik köken, mezhep, din ve görüş ayrımcılığı ile ötekileştiriliyorlar.

Madımak Oteli kurbanları Almanya’nın Köln, Saarbrücken ve pek çok şehrinde çeşitli etkinliklerle anıldı.

AABF NRW Bölge Temsilciliği, 2 Temmuz Cumartesi Günü Köln- Neumark’da ‘MADIMAK 2 Temmuz 1993 Sivas Sönmeyen Ateş’ etkinliğini düzenlendi. Aynı gün Saarbrücken Reichstrasse Europa Galerisinin önünde de anma töreni düzenlendi. Hamm ve Çevresi H.B.V. Alevi Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan anma töreni ise cemevi üyelerinden Aliyar Özdemir’in iş kazası sonucu yaşamını yitirmesi nedeniyle iptal edildi.

6 Temmuz Çarşamba günü saat 19.00 ise Köln Alevi Kültür Merkezi’nde bir başka anma töreni daha düzenlenecek. Ali Eren’ in yöneteceği panele AABK Genel Başkanı Hüseyin Mat, Sivas şehidi Şair Metin Altıok’un kızı CHP eski milletvekili Yazar Zeynep Altıok ve AABF NRW Bölge Başkanı Selahattin Göktürk konuşmacı olarak katılacaklar.

Mehmet Tanlı

erkinses

erkinses

Erkinses, meslek ilkelerine uyar. Etik değerleri korur, toplum yararına bağımsız gazetecilik yapar.

Cevap Bırakın