Schengen vizesi, Schengen vizesi başvurusu,

Avrupa Birliği (AB) ABD, Kanada ve Avrupa Birliği’ne üye olmayan pek çok ülke Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’ya yaptırım kararları aldı. Estonya, Rusya vatandaşlarının Schengen vizeleriyle ülkeye girişi yasaklayacaklarını duyurdu.

Yaptırımlar hükümetleri ve halkı zorluyor. Estonya ile Rusya ilişkileri de geriliyor.

Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Reinsalu, haftalık basın toplantısında Rusya vatandaşlarının Schengen vizeleriyle ülkeye girişi yasaklayacaklarını duyurdu. Reinsalu, diğer Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden Schengen vizesi alanların yaptırımın dışında tutulacağını kaydederek, bu yasağın genişletilebilmesi için AB ülkelerine Rusya’ya Schengen vizesi yasağı uygulama çağrısında bulundu.

Bu karara diğer Schengen bölgesi ülkeleri henüz katılmadı. Eğer diğer üyelerde benzer kararlar alırsa Rusya vatandaşları için Schengen bölgesi yasaklı bölge durumuna gelecek.

Schengen vizesi almak zorlaşıyor

Bu durumun ülkeler arası ekonomoyi olumsuz etkileyeceği, sadece Rusya’nın değil yaptırım uygulayan ülkelerinde etkileneceği öngörülüyor.

Diplomatlar ve kalıcı oturum izni olanlar yasak dışında
Estonya’da kalıcı oturum izni olanların da bu yasağın dışında tutulduğunu ifade eden Reinsalu, bunun dışında Rus Büyükelçiliği çalışanları ile aileleri, nakliyat ve ulaşım sektörü çalışanları, AB yasaları altında serbest dolaşım hakkı bulunanlar, yakın akrabalarını ziyaret edenler ve insani sebeplerle ziyaret talebinde bulunanların Estonya’ya girebileceğini açıkladı.

Reinsalu ayrıca, Estonya dışında bir ülkeden Schengen vizesi alan Rus vatandaşlarının kara sınırından ülkeye girişinin yasaklanabilmesi için ilerleyen haftalarda İçişleri Bakanlığı ile ortak bir çalışma yapacaklarını söyledi.

Estonya Başbakanı Kaja Kallas, 9 Ağustos’taki sosyal medya paylaşımında Avrupa ülkelerine “Rusya’ya vize vermeyi durdurma” çağrısı yapmıştı.

Kallas, “Avrupa’yı ziyaret etmek insan hakkı değil, ayrıcalıktır Rusya’dan seyahatleri sonlandırma zamanı.” açıklamasında bulunmuştu.

Cevap Bırakın