Notice: Undefined index: layout_mood in /home/erkinses/public_html/wp-content/themes/viewtube/header.php on line 186

Küçük Emel’in büyük yürüyüşü: korona virüsü salgını gündeminde görmezden gelinen, göçmen ve sığınmacı sorununa ilgi çekmeyi amaçlayan “Little Amal” yürüyüşüne başladı.

Küçük Emel’in büyük yürüyüşü

Türkiye’nin Gaziantep ilinden yola çıkan 3,5 metre boyundaki dev kukla “Küçük Emel”, (Little Amal) 8 bin kilometrelik yolculuğunu İngiltere’nin Manchester kentinde tamamlayacak. “Yürüyüş” (The Walk) adı verilen eylem 8 ülkeyi kapsayacak, 12 hafta sürecek.

Little Amal Küçül Emel
Little Amal Küçül Emel

Emel, milyonlarca göçmenin acı çektiği yada can verdiği rotada yürüyecek

Küçük Emel, Türkiye, Yunanistan, İtalya, Fransa, İsviçre, Almanya, Belçika ve İngiltere’de yürüyecek.

Little Amal (Küçük Emel) dokuz yaşındaki Suriyeli bir kız çocuğunun, yiyecek bir şeyler bulmak için yola çıkan ancak geri dönmeyen annesini aramasını konu edinerek simgeleştiriyor.

The Walk (Yürüyüş) eylemini düzenleyen “Good Chance” İyi Şanslar Tiyatro Topluluğu, milyonlarca sığınmacı ve göçmenin sorunlarına ilgi çekmeyi amaçlıyor.

İyi Şanslar Tiyatro Topluluğu, internet sitelerinde söz konusu sanat eylemini “Şimdiye kadar yapılmış en yenilikçi ve maceracı kamusal sanat eserlerinden biri” olarak tanımlıyor. Eylemde mülteciler de yer alıyor.

Emel’in konakladığı her yerde, yerel sanatçılar ve kültür emekçilerinden oluşan bir grup kendisine eşlik edecek.

İzmir, Roma, Marsilya, Cenevre ve Strasbourg üzerinden Almanya’ya ulaşacak olan dev kukla, 1-3 Ekim tarihleri arasında Stuttgart, Köln ve Recklinghausen şehirlerinde olacak.

Daha sonra Anvers, Brüksel, Paris ve Londra üzerinden, yolculuğun sona ereceği Manchester’a gidecek. Projeye, yürüyüş güzergâhında bulunan Türkiye, Yunanistan, İtalya, Fransa, İsviçre, Almanya, Belçika ve İngiltere’den yaklaşık 250 organizasyon ve yüzlerce sanatçı katkıda bulunuyor.

Emel Türkiye’nin 10 şehrinden geçecek

Küçük Emel’in Gaziantep’te başlayacak yolculuğunun Türkiye rotası da belli oldu: Adana, Tarsus, Mersin, Bozkır (Konya), Antalya, Pamukkale, Denizli, Selçuk, Urla ve İzmir’i kapsayan Türkiye güzergâhı, 8 Ağustos’ta Çeşme’de son buluyor.

“Yürüyüş” projesinin Türkiye koordinasyonunu İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) üstleniyor.

Little Amal Güney Afrikalı ünlü kukla imalatçısı “Handspring Puppet Company” tarafından üretildi.

3,5 metrelik dev kuklayı hareket ettirebilmek için toplam dört kukla oynatıcısına birden ihtiyaç duyuluyor: İki kişi kolları ve bir kişi de beli oynatırken, bir kişi de ayaklıklar üzerinde yürüyerek Emel’in bacaklarını hareket ettiriyor. Aynı zamanda kuklanın yüzünü, başını ve gözlerini hareket ettirmeyi mümkün kılan “arp” adlı karmaşık bir enstrüman setini kontrol ediyor.

Kaynak: DW/Christine Lehnen

Leave a Reply