Notice: Undefined index: layout_mood in /home/erkinses/public_html/wp-content/themes/viewtube/header.php on line 186

Almanya sosyal yardım ve destekler ile örnek ve öncü ülke olmaya devam ediyor. Nüfusu yaşlanan, hasta bakıcı ve hemşire açığı bulunan ülkede yurttaşlara komşu hizmetleri destekleri sunuluyor. Buna göre komşusu ile ilgilenip yardım edenlere özel eğitimler verilecek ve aylık 125 euro ödenecek.

Erkinses / Ahlen | Ragıp Kamil İlbeyi

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya (Nordrhein-Westfalen) eyaletinde bulunan Ahlen Belediyesi ile Bölge Ofisi Yaşlılık, Bakım ve Bunama Kurumu (Regionalbüros Alter, Pflege und Demenz) ortaklığıyla, ‘Komşuluk Yardımı, Bakım Parası ve Haklarınız’ konulu çevrimiçi bir etkinlik düzenlendi.

https://youtu.be/rsN8o5JCFcc

Almanya’da Türkçe komşuluk hakları eğitimi

Bölge Ofisi’ni sosyal hizmet uzmanı Sabine Mierelmeier’nın temsil ettiği etkinlikte, Ahlen Belediyesi Uyum Takımı üyesi pedagog gazeteci Mehmet Tanlı çevirmen olarak görev aldı. Etkinliğin sunumu ise Psikolog doktor Seda Tiryakioğlu yaptı.

Türkçe düzenlenen etkinlikte katılımcılar sorularını, Mehmet Tanlı aracılığıyla Sabine Mierelmeier ve Seda Tirkakioğlu’na sorma olanağı buldu.

Nachbarschaftshilfe: Komşu Hizmetleri

Komşu Hizmetleri ‘Nachbarschaftshilfe’ etkinliğinde; mahalle yardımı komşu bakımı ve desteği, yardım edecek kişinin duygusal ve psikolojik hazırlığı, eğitim ve iletişim gibi konular işlendi.

Etkinlikte, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde, komşuluk bağlarının güçlenmesi, yardım ve desteğe gereksinim duyan yurttaşların desteklenmesi, yerleşim yerinde yaşayanların birbirlerini tanıması ve birbirlerine olan ilgilerinin artmasının amaçlandığı belirtirdi.

Komşusu ile ilgilenene 125 euro

Bu doğrultuda Bölge Ofisi’nin de katkılarıyla komşuluk yardımı eğitimlerini düzenleniyor. Eğitimlerini tamamlayan katılımcılar, yardıma gereksinim duyan komşularına doğru destekler sunabiliyor.

Komşusu ile ilgilenenlere bakım destek kurumları tarafından 125 avro ödeniyor.

Bahçıvanlık, ev içi destek, evin temizliği, alışverişlerde yardım, bedensel desteklenme, beceri ve yeteneklerin birlikte yapılması ve ortak zaman geçirme, topluluklar içine katılma, sohbet etme, yürüyüşlere eşlik etme, köpekleri dışarı çıkarma, komşuyu doktora götürme gibi yardımlar bu kapsamda değerlendiriliyor.

Desteklerden Almanya yurttaşı olanlar ve yurttaş olmasa bile oturumu olanlar yararlanabilecek.

Aşağıdaki bağlantılar üzerinden ayrıntılı Türkçe ve Almanca bilgi edinebilirsiniz.

Türkçe bilgi için;

EUTB Ergänzende unabhängige Teilhabeberatung Seda Tiryakioğlu

Almanca bilgi için;

Regionalbüro Münsterland
Wilhelmstr. 5, 59227 Ahlen /  Regionalbüros Alter, Pflege und Demenz

https://youtu.be/3zufrK8_cdQ

Leave a Reply