Notice: Undefined index: layout_mood in /home/erkinses/public_html/wp-content/themes/viewtube/header.php on line 186

Kıbrıs’a gideceklerin bilmesi gerekenler: Ucuz Kıbrıs bileti nasıl alınır, Kıbrıs’ta neler yapılır? Kıbrıs gezi rehberi

Kuzey Kıbrıs’ı yakından görmek isteyen gezi tutkunları, Kıbrıs uçak bileti fırsatlarını yakından takip ederek Yavru Vatan’ın tarih kokan şehirlerini bir an önce keşfe çıkabilirler.

Yavru Vatan olarak da bilinen Kıbrıs, Türkiye’nin güneyinde yer alır. Başkenti Lefkoşa olan Yavru Vatan’ı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları için pasaport gerekmez. Kuzey Kıbrıs; Lefkoşa, Gazimagusa, Girne, Güzelyurt, Maraş, Karpaz ve İskele şehirlerinden oluşur. Oldukça küçük bir ülke olarak bilinen Kıbrıs, ziyaretçilerine unutulmaz anılar yaşatacak birçok beldeye sahiptir. Turistik anlamda göz kamaştıran bir zarafete sahip olan ülke, yerli ve yabancı pek çok turistin ilgi odağı olmayı başarır. Kuzey Kıbrıs’ı yakından görmek isteyen gezi tutkunları, Kıbrıs uçak bileti fırsatlarını yakından takip ederek Yavru Vatan’ın tarih kokan şehirlerini bir an önce keşfe çıkabilirler.

Kıbrıs’a Gidecek Olanların Bilmesi Gerekenler

Kıbrıs’a gidecek olanların en çok merak ettiği konulardan birisi de vize işlemleridir. Kuzey Kıbrıs’a gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, ülkeyi ziyaret etmek için vize almalarına gerek yoktur. Seyahat tutkunlarının merak ettikleri bir diğer konu ise Kuzey Kıbrıs uçak bileti fiyatlarıdır. Kıbrıs uçak bileti fiyatları dönemsel olarak farklılık gösterir. Kıbrıs’ın tek havalimanı olan Ercan Havalimanı’na Türkiye’nin pek çok şehrinden uçuşlar yapılır. Kıbrıs’a ekonomik olarak seyahat etme hayali kuranlar erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak, biletlerini daha ekonomik fiyatlara satın alabilirler. Kıbrıs’a Türkiye’den gidecek olanların bilmesi gereken önemli detaylardan birisi de, ülkeye kimlik kartıyla da giriş yapılabiliyor olmasıdır. Fakat direkt kimlik gerekir, ehliyet gibi belgeler geçerli değildir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Kuzey Kıbrıs’tan Kıbrıs Rum Kesimi’ne geçiş yapamazlar. Kuzey Kıbrıs’ta trafik soldan ilerler ve araçların direksiyonu sağ taraftadır. Bu bilgi de, Kıbrıs’ta trafiğe çıkıp araç kullanmak isteyen misafirlerin bilmesi gereken önemli bir detaydır.

Kıbrıs’ta Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Her mevsim tatil imkânına sahip olan Kıbrıs, Akdeniz iklimine sahip olduğu için kış mevsiminde şiddetli bir soğuğa sahip değildir. Her mevsim gezilmeye elverişli olan Yavru Vatan, turistik anlamda cazibeye sahip yapılarıyla görenleri büyülemeyi başarır. Peki, Kıbrıs’ı ziyaret edenler nereleri gezmeli? Kıbrıs’ın hangi şehirleri daha çok ziyaret alır? İşte, Kıbrıs’ın muhakkak görülmesi gereken şehirleri….

Lefkoşa: Kıbrıs’ın  en büyük şehri olarak bilinen Lefkoşa, Ercan Havalimanı’na da ev sahipliği yapar. Yavru Vatan’ın tarihi dokusunu yakından incelemek isteyenlerin ilk durağıdır. Gezilecek pek çok tarihi yapının bulunduğu Lefkoşa; camisi, çarşısı ve alışveriş mekanlarıyla buram buram tarih kokuyor. Lefkoşa’yı ziyaret edenleri karşılayan ilk tarihi yapı Girne Kapısı’dır. Her ne kadar ismiyle ziyaretçilerini şaşırtsa da, Girne Kapısı Girne’de değil Lefkoşa’da yer alır. Kıbrıs’ı keşfe çıkanların ilk duraklarından biridir. Bu şehirde Girne Kapısı’nın yanı sıra;  Bedesten, Venedik Sütunu ve Selimiye Camii dikkat çeker. Şehir merkezinde yer alan bu yapılar, misafirlerin hafızasına kazınmayı başarır. Bölgede soluklanmak isteyenler, Kıbrıs kahvesi içebilecekleri kafeleri tercih ederek gezilerini taçlandırabilir. Lefkoşa’da yer alan Mevlevihane ise Osmanlı’nın miraslarından biridir. Girne: Kuzey Kıbrıs ziyaretinin vazgeçilmez adreslerinden birisi de Girne’dir. Özellikle yaz aylarında yoğun bir talep gören şehir, tarihi dokusuyla her mevsim göz kamaştırmayı başarır. Girne’yi ziyaret edenleri, şehrin en popüler gezi noktaları olan Girne Kalesi ve Batık Gemi Müzesi karşılar. Bunun yanı sıra, Ağa Cafer Paşa Camii ve Boğaz Şehitliği de Girne’de yer alır. Boğaz Şehitliği, Kıbrıs Barış Harekatı döneminde şehit olan askerlerin anısına inşa edilmiştir. Girne, deniz manzarası eşliğinde balık keyfi yapmak isteyenlerin tercihidir. Alışveriş yapmak isteyenler Girne’nin enfes çikolatalarını, özgün kahvesini ve leziz peynirlerini mutlaka denemeliler. Marketlerin olduğu bölümde hediyelik eşya satan birçok mağaza da yer alır. Kıbrıs gezisini ölümsüzleştirmek isteyenler, hediyelik eşya mağazalarını mutlaka ziyaret etmeli.

Gazimağusa: Bir liman kenti olarak bilinen Gazimağusa, Kıbrıs’ın doğusunda yer alır. Şehirde gezilmesi gereken başlıca yerleri;  Lala Mustafa Paşa Cami (Aziz Nicholas Katedrali), St. Barnabas Manastırı, Namık Kemal Zİndanı ve Müzesi, İkiz Kiliseler, tarihi Mağusa Surları, Salamis Antik Kenti olarak sıralamak mümkün. Gazimağusa şehrini yaz mevsiminde ziyaret edenler Glapsides Plajı’nı mutlaka görmeliler. Hellim peyniriyle meşhur olan şehir, küçük bir belde olduğu için pek çok yerini yürüyerek gezmek mümkün. Yürüyerek gezmek istemeyenler araç kiralayabilir ya da taksileri tercih edebilir. Kuzey Kıbrıs’ın tek derin su limanına sahip olan Gazimağusa, her mevsimde yerli ve yabancı birçok turistin ilgi odağı oluyor.

Leave a Reply