Yazar ve ressam Hurşit İlbeyi’nin geniş kaynak araştırmasıyla yazdığı “Adanmış Yürek” adlı son romanı edebiyatseverlerle buluşuyor.

Romanda, Amerikalı hırslı bir antropoloji profesörü ile belgesel yönetmeni tutkulu genç bir kadının mitolojik araştırma serüveni, tarihsel mekanlar ve doğa betimlemesiyle egzotik bir yol öyküsü biçiminde anlatılıyor.

Anatolia antik kentlerinin zaman tünelinde görünen işaretleri takip eden romanda, Ana tanrıça kültü ve mitler ışığında insan-Tanrı ve kadın-erkek ilişkisi irdeleniyor. Adanmış Yürek, antik çağlardan modern zamanlara dek süren uygarlık ve barbarlık çatışmasıyla insanın dönüşümünü sinemasal kurguyla işleyen antropolojik temalı bir roman.

İstanbul’da büyülü bir macera

Yitik “Işık Uygarlığı”nın izini süren roman, aynı zamanda edebiyatseverleri İstanbul’un tarihsel kültürünün atmosferinde gizemli bir gezintiye çıkarıyor. İstanbul’un büyüleyici egzotik gizemini saklayan Yerabatan Sarnıcı’nın efsanesini ve antik Roma dönemi bazilika katedrali Ayasofya’nın tarihe gömülen kültürel mirasını gelecek çağlara ulaştırması bakımından önem taşıyor.

Adanmış Yürek, Roman, 331 sayfa Sanatsal Yayınlar – Hurşit İlbeyi

Adanmış Yürek, özgün konusu, sürükleyici anlatımı ve yazınsal estetiğiyle kitapseverlerin beğeniyle okuyacağı iddialı bir roman.

İlbeyi, 14 Ekim’de Bielefeld Brackwede Şehir Kütüphanesi Sergi Salonu’nda ‘Kalpten Gelen Resimler’ resim sergisinde sanatseverler ile buluşacak. Etkinlik kapsamında yazar okur buluşmaları ve imza günleri de düzenlenecek.

Çok yönlü bir sanatçı portresi

Hurşit İlbeyi, 1963’te mayın döşeli sınır nahiyesi Ceylanpınar’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini nahiyede, liseyi pamuk tarlalarında ve çırçır fabrikalarında çalışarak Ceyhan’da okudu.

İstanbul’da 1990’lı yıllarda çeşitli dergilerde sinema ve tiyatro eleştiri yazıları yayımlandı. Cizre’den Rize’ye Türkiye’nin illerini dolaşarak Anadolu’nun zengin kültürel mirasını ve toplumun farklı kesimlerini yakından tanıdı.

Yazar ve ressam Hurşit İlbeyi / Hamburg Almanya

İlbeyi’nin ilk eseri “Sam Amca’nın Kulübesi” adlı oyunu, Atlas Gösteri’nin 1990 yılında düzenlediği Radyofonik Senaryo Yarışması’nda 1. Mansiyon aldı ve teyp kaseti olarak yayınlandı.

İstanbul’da yayınevlerinde editörlük ve çeşitli dergilerde yayın yönetmenliği yaparken, daktilo tuşlarının gece lokomotifi temposuyla toplumsal-gerçekçi izlekte roman, senaryo, piyes ve öyküler yazdı. 1993-2022 yılları arasında “Adanmış Yürek”, “Mavera Yolcusu”, “Umut Emekle Büyür”, “Yere Düşen Bulutlar”, “Yitik Ülkenin İnsanları”, “Irmaklar Denize Akar” ve “Berzah” adlı romanları yayınlandı. Ancak romanlarının İstanbul’da ve bazı kentlerde yayın yapan İslamcı FM radyolarda korsan tefrika edilmesi nedeniyle kitapların ikinci baskıları yapılamadı.

Esra Film’in 1994 yılında açtığı senaryo yarışmasında “Berzah” adlı sinema senaryosu ve 1999’da Tuzla Belediyesi roman yarışmasında “Mavera Yolcusu” adlı romanı mansiyon aldı.

Doğu ve Batı kültürlerini eserlerine işledi

Çeşitli dönemlerde gittiği Almanya, İtalya, Belçika, Hollanda, İran ve Arabistan gezilerinde Doğulu ve Batılı toplumların sosyo-kültürel yapısını gözlemleyip eserlerine yansıttı.

1999-2001 döneminde Avrupalı Türklere yönelik denizcilik kültürü içerikli Kaptan-ı Derya dergisini yayınladı.

Bir vefa eseri “Atlasın Ruhu: Piri Reis”

Türkiye’nin yakın geçmişinde ve Osmanlı döneminde yaşanan tarihsel olayları, araştırmacı-gazeteci titizliğiyle senaryo tekniğiyle yazdı. Dünyanın ilk haritasını çizen Türk bilim insanı Piri Reis’in yaşamını konu alan “Atlasın Ruhu: Piri Reis” adlı senaryosunu kaleme aldı.

Eski varlıklı düzenleri bozulan çiftlik sahiplerinin kaygılarını ironik bir dille anlatan “Çark” adlı piyesi, 2007 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Repertuarına seçildi.

Üsküdar’da, 2000’li yıllarda, İstanbul’un ilk kent kültürü medyası olan aylık Kızkulesi Gazetesi’ni yayınladı.

2009’da Türkiye’nin internette ilk kültür-sanat medyası olan Kültür Vadisi portalını hayata geçirdi.

Engelleri sanat ile aşıyor

2011’de damar hastalığı ve geçirdiği şiddetli kalp krizi sonrası engelli yaşamında resim yapmaya başladı. Figüratif izlenimci tarzda tuval üzerine yağlıboya tekniğiyle yaptığı resimleri İstanbul, Ankara ve İzmir’de açılan kişisel ve karma resim sergilerinde sanatseverlerden büyük ilgi gördü.
İlbeyi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanatçı Yaşamevi’nde yaptığı resimlerle ve yazınsal yapıtlarıyla yaşama değer katma uğraşını sürdürüyor.

Cevap Bırakın