Notice: Undefined index: layout_mood in /home/erkinses/public_html/wp-content/themes/viewtube/header.php on line 186

Almanya’da önemli bir sosyal sorumluluk ve kişisel gelişim projesi başlıyor. ‘Sırt Çantası Projesi’ (“Rucksack Kita”) adı verilen proje Almanya’ya yeni gelen çocuklu göçmen ailelerin kreş ortamında çocukları ile ile birlikte Almancayı öğrenmelerini hedefliyor. Ebeveynler Almanca öğrenirken çocukları da hem Almanca hem de anadillerini öğreniyor.

Rucksack Kita ‘Sırt Çantası Projesi’ Kuzey Ren-Vestfalya (Nordrhein-Westfalen) eyaletinin Ahlen şehrindeki 7 kreşte uygulanıyor. Çok dilli programa 60 çocuk katılıyor.

Sırt çantası Programı nedir?

Sırt çantası programı bir anne-baba eğitim programı olup Hollanda’nın Rotterdam şehrinde geliştirilmiştir. Bu projeye katılan çocuklar, günlük yaşamda iki dili anlamanın ve konuşmanın ne anlama geldiğini tam olarak öğreniyorlar.

Aileler için bir eğitim ve dil gelişimi Programıdır. Proje diğer annelerle fikir alışverişi sağlar, anaokulu ve Almanya’daki okul sistemi konusunda veliler bilgi edinebilirler. Anneler bu proje kapsamında  her hafta düzenli olarak 9 ay boyunca  biraraya geliyorlar.

Bu projenin daha iyi algılanabilmesi, değer kazanması ve daha da geliştirilebilmesi için çocuklar ve ebeveynleri, ebeveyn rehberleri olarak eğitimine destek konusunda genel eğitim soruları üzerinde değişim ve gelişim için sürekli bir karşılıklı bilgi değiş tokuşu yapılıyor.

Birden fazla dille yetişen çocukların anadillerini ve Almancayı doğru öğrenen çocukların ilerideki okul hayatların da daha başarılı oldukları tespit edilmiştir.

Program 2011 den beri uygulamada

Bu proje Ahlen’de 2011 yılından beri  başarıyla uygulanmaktadır. Mart 2021’den bu yana da AWO Ruhr-Lippe-Ems’in koordinatörlüğünde yürütülen ve sırt çantası projesi gündüz eğitim programından sorumlu Daniela Große Hokamp, projeye katılan çocukların dili öğrenme konunda hayli yol katettiklerini söylüyor. Große Hokamp “Ebeveyn kulavuzlarımız olan Hafize Çelik, Dilek İnal ve Dilek Çiftçi, sırt çantası projesinde uzun  yıllara dayanan deneyimleri sayesinde kreş ile ebeveynler arasında köprü görevi de görüyorlar ve bizim için mutlak uzman , vazgeçilmez kişilerdir‘’ dedi. Çocuğunuzla olan bağınızı güçlendirir.

Sırt çantası programı” hangi Kreşlerde uygulanıyor?

Tüm gün kreş yönetimlerinden de  destek alan bu program, Arche Noah, Gottfried, Kigaro, Milchzahn, St. Ludgeri, Wetterweg ve Wichern Kreşleri-Anaokullarında uygulanmaktadır.

Ayrıca, Sırt Çantası Programı AWO Entegrasyon ekibi (Anke Peters) tarafından desteklenmektedir. “Rucksack Kita”, Ahlen Belediyesi Uyum Dairesinden (Daniela Noack) ve Warendorf Kaymakamlığında görevli (Dr. Sven Kluge) tarafından finanse ve koordine edilmektedir.

Mehmet Tanlı / Erkinses

Leave a Reply