Deutschlandticket: Almanya’da aylık toplu ulaşım bedeli 49 Euro

Almanya genelinde bir aylık toplu ulaşım sadece 49 euro! Tren, otobüs, feribot... Hızlı trenler ve özel vapurlar hariç. Bu karar hem çevrenin korunmasında hem enflasyon karşısında zorlanan halka büyük bir destek olacak.

İnsana ve doğaya veren ülke yönetimleri toplu ulaşımın yaygınlaşması için çalışmalar yürütüyor. Bu değerli çalışmalardan biri de Almanya’da uygulamaya geçiyor. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında tüm Almanya’yı gezmek ayda sadece 9 Euro idi. Bu büyük uygulama iç turizmi ve ülke ekonomisini canlandırmıştı. Banliyö trenleri kalabalık olsa da bu kolaylığın devam etmesi çağrısında bulunmuş olan halka ve sivil toplum örgütlerine trafik lambası koalisyonu kayıtsız kalamadı ve herkesi sevindirecek kararlarını duyurdular. Almanya genelinde bir aylık toplu ulaşım sadece 49 euro! Tren, otobüs, feribot… Hızlı trenler ve özel vapurlar hariç. Bu karar hem çevrenin korunmasında hem enflasyon karşısında zorlanan halka büyük bir destek olacak.

Eyalet başbakanları ile Federal Şansölye Olaf Scholz, 2 Kasım 2022’de bu ucuz toplu ulaşım konusunda anlaştılar. Buna göre eyaletler ve ülke hazinesi bu uygulamanın finansmanında destekler sunacak. Böylelikle 2023’ün başından itibaren milyonlarca yolcu ülke çapında 49 avroluk aylık biletten yararlanacak.

Deutschlandticket: Bu şekilde finanse ediliyor

Eyaletler ve Federal hükümet 49 avroluk bileti finanse etmek için 1,5 milyar avro katkıda bulunacak. Federal hükümet buna ek olarak bir milyar avro daha aktaracak.

49 Avroluk biletin başlangıcı ve geçerliliği

49 Euro Deutschlandticket uygulamasının 1 Ocak 2023 tarihinde başlaması düşünülüyor. Ancak ulaşım şirketleri bu tarihi bahara kadar ertelemek istiyor. Alman Taşımacılık Şirketleri Birliği (VDV) Genel Müdürü Oliver Wolff’a 49 euroluk bilet 1 Mart’tan itibaren geçerli olacak.

Deutschlandticket abonelik uygulaması ile satılacak. Dijital olarak satışa sunulacak olan kartın plastik olarak basılması, uzun sürelik kullanıma uygun olması tasarlanıyor.

Mevcut abonelikler ne olacak?

Gelişmiş bir tren ağına sahip olan Almanya’da yerel ulaşımı kullanan binlerce abone var. Bu durumda abonelik koşulları ne olacak? Örneğin Münih Taşımacılık Şirketi (MVG), bu konuyla zamanında ilgileneceklerini ve zamanında bilgi sağlayacaklarını, yeni Deutschlandticket’in kendileri için bir seçenek olması durumunda mevcut müşterilerin mümkün olduğunca kolay bir şekilde değiştirmelerine izin vereceklerini bildirdi.

Almanya bileti nerede geçerlidir?

49 avroluk bilet, selefi gibi, yerel toplu taşımadaki tüm otobüs ve trenlerde geçerlidir. 49 Euro’luk bir fiyatla, yeni bilet – muhtemelen “Deutschlandticket” olarak adlandırılacak – Alman metropol bölgelerindeki önceki aboneliklerden çok daha ucuz olacak.

Fiyat kalıcı olarak 49 Euro’da mı kalacak?

49 avroluk bilet için iki yıllık bir tanıtım aşaması planlanıyor. İkinci yıldan itibaren bilet daha pahalı hale gelebilir. Bir fiyat dinamiği planlanmıştır: abonelik ücreti, enflasyon oranıyla birlikte otomatik olarak artacaktır.

Aşağı Saksonya Başbakanı Stephan Weil, anlaşmanın ardından düzenlediği basın toplantısında, kendi eyaletindeki bazı gruplara daha ucuz bir seçenek sunmak istediğini de duyurdu. Benzer modeller diğer federal eyaletlerde de mevcut olabilir.

Berlin’de 29 euroluk bilet uzatıldı

Berlin’de şu anda 29 avroluk biletin bölgesel geçiş çeşidi var. Bu, Ekim ayından beri abonelik olarak mevcuttur, ancak yalnızca AB tarife bölgesi (Berlin şehir bölgesi) için geçerlidir.

Berlin Senatosu şimdi 29 avroluk bileti tekrar uzatmak istiyor: Mart 2023’ün sonuna kadar mevcut olmalı, daha önce sadece Aralık 2022’nin sonuna kadar planlanmıştı.

DPA / Erkinses

erkinses

erkinses

Erkinses, meslek ilkelerine uyar. Etik değerleri korur, toplum yararına bağımsız gazetecilik yapar.

Cevap Bırakın