Borbet Solingen işçileri haklarını istiyor

Borbet işçileri haksız işten çıkarmaya karşı özlük haklarını istiyor.
BRTV Canlı İzle

1962 yılından günümüze hafif alaşım jant üretimi yapan Sauerland Hallenberg – Hesborn merkezli Borbet GmbH, Solingen’de tesislerindeki üretimi sonlandırdı. İflas kararı alan kuruluşta emek veren 600 işçinin 400’ünün Türkiye kökenlilerden oluşuyor.

İşçiler, Borbet Solingen fabrikasının tazminat ödememek için çeşitli nedenlerle işten çıkarmalar yaptığını iddia ediyor. 25 Aralık 2022’den başlayarak üretim yeri önünde gösteri yapan emekçiler özlük haklarını istiyor.

İşçiler, fabrika işçileri arasında 40 yılı aşkın bir süredir Borbet’e emek veren onlarca işçi olduğu halde haklarını alamadıklarından şikayetçi.

ABI Solingen – Alternative Bürgerinitiative Başkanı, Solingen Belediyesi Meclis Üyesi ve Almanya Aksaraylılar Derneği Başkanı Rasim Çetin ile Solingen Belediyesi Meclis Üyesi Hakan Seçgin işçilere destek vermek için eylemcileri ziyaret ettiler.

Almanya’dan Haberler muhabiri Tarık Başören’e açıklama yapan Rasim Çetin, ‘Borbet Solingen fabrikasında 40, 45 yıldır çalışan emekçiler olduğunu, işsiz kalan emekçilerin aileleriyle birlikte ortalama 3000 kişi olduğunu, tüm bu insanların sözde iflas kararından olumsuz etkilendiklerini’ söyledi.

İşçiler ile ABI Solingen olarak dayanışma içinde olduklarını belirten Çetin, bu zor günde herkesi emekçiler ile dayanışmaya çağırdı.

Ragıp Kamil İlbeyi / erkinses.com

Leave a Reply

İlginizi çekebilir!