Notice: Undefined index: layout_mood in /home/erkinses/public_html/wp-content/themes/viewtube/header.php on line 186

Birleşik Krallık ve Danimarka ülkeye yapılan göçü durdurmak, ülke içinde yaşayan göçmenleri Birleşik Krallık’tan çıkarmak, ülkeye gelecek göçmenleri elemeden geçirmek için Afrika’da göçmen kampı kuracak. Almanya’nın sağcı ve ırkçı olarak bilinen partisi AfD’de Almanya’ya göçü durdurmak için Afrika’da göç ve sığınma (iltica) kampları kurmayı vadediyor.

Özden Dinç’in Londra’dan Evrensel Gazetesi okurları için bildirdiği habere göre; Birleşik Krallık sığınma ve göç yasası ve kurallarında değişime gidiyor.

Birleşik Krallık İçişleri Bakanı Priti Patel 2021 yılı Mart ayında parlamentoda yaptığı bir konuşmada “Serbest dolaşımı sona erdirerek” ve puan sistemi getirerek “yasal göç” ile ilgili yaptıkları düzenlemelerin yanında şimdi de “yasadışı göç” konusunda ülkenin sığınma (iltica) sistemindeki en önemli revizyonu yapacaklarını söylemişti.   

Buna göre Patel, Avustralya modelini örnek alarak iltica başvuru sürecinde sığınmacıları ülke dışında bir merkezde tutmayı planlıyor. Times’taki haberde İçişleri Bakanlığı yetkililerinin, sığınmacıları göndermek için Danimarka hükümeti ile Afrika’da Ruanda’da ortak bir merkez kurulması hakkında görüştüğü ifade ediliyor.

Muhalefet milletvekilleri ve göç konusunda faaliyet gösteren kurumların “Zalimce ve insanlık dışı” şeklinde nitelediği “Vatandaşlık ve Sınır” yasa tasarısının önümüzdeki hafta parlamentoya sunulacağı belirtiliyor.

Siyasi analistler kendisi de bir göçmen olan Patel’in, yasa önerisinin Almanya’nın aşırı sağ kanatta yer alan milliyetçi “Almanya için Alternatif Partisi”nin (AfD) göçmenler konusundaki önerilerine denk düştüğünü söylüyorlar. AfD de Kuzey Afrika gibi bölgelerde “iltica merkezleri” kurulmasını istiyor.

Leave a Reply