Berlin’de Türkiye’yi yaşamak: Mon Rêve Cafe

Mon Rêve Cafe Berlin'de Türkiye deneyimi sunuyor. Türk müziği, nargile, tavla ve ev gibi rahat bir ortam.
berlin gezilecek yerler germany almanya erkinses - foto Martino Grua

Sizleri Müllerstr. 163B Berlin adresindeki Mon Rêve kafeye davet ediyorum. Burası Berlin’de Türkiye deneyimi sunuyor. Türk müziği, nargile, tavla ve ev gibi rahat bir ortam sunuyor.

Berlin pek çok çeşitliliğe sahip özel bir kent. Avrupa kültürünün yanı sıra dünya kültürüne ait pek çok özellik ve güzellik bu şehire ayrı bir hava katıyor. Almanya’yı yöneten, Avrupa Birliği’ne yön veren, geçmişi ile farklı, gelecek vizyonu ile daha da başka bir şehir Berlin.

Berlin, Almanya’yı gezmek isteyenlerin uğrak noktası. Berlin Duvarı‘ndan kalıntılar, Brandenburg Kapısı, Bergama Müzesi ve ünlü Türk Mahallesi Kreuzberg ziyaret edilecek yerlerden bazıları. Berlin bir müze ve suna kanalı şehri. Gezilecek görülecek onlarca yer var. Küçük bir şehir olsa da dolu dolu gezmek isteyenler bu özel kente bir haftasını ayırmalı. Eğer bu kadar zamanınız yok ise DB‘nin özel gezi teklifleri ile gidiş dönüş tren bileti ve konaklama dahil bir kaç günlük Berlin gezisi yapabilirsiniz. Benzer teklifleri seyahat bürolarında da bulabilirsiniz.

Berlin geziler yerler önerimiz;

Brandenburger Kapısı, Müzeler Adası Museumsinsel, East Side Gallery (Doğu Yakası Galerisi), Berliner Dom (Berlin Katedrali) Alexanderplatz, Berliner Fernsehturm, Checkpoint Charlie, Charlottenburg Sarayı, Potsdamer Platz… daha gezecek çok yer var!

Yoruldunuz mu?

Mon Rêve Café & Shisha Lounge in Berlin-Wedding

Eğer dinlenmek istiyorsanız sizi Müllerstr. 163B adresindeki Mon Rêve kafeye davet ediyorum. Bu kafe size Berlin’de Türkiye deneyimi sunuyor. Lezzetli yiyecekleri, renkli içeceklerinin yanı sıra, dinlenirken tavla oynayabilir ve Türk müziğinden sevilen şarkıları dinleyebilirsiniz. Eğer bir pazar akşamı burayı ziyaret edecek olursanız ses sanatçısı, müzisyen Necati Gültekin‘i dinleyebilir, sahne performansına eşlik edebilirsiniz.

Berlinli Türk olmak ve Almanya’da yaşamak – erkinses

Müşteriler burada kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini söylüyor. Bu bir reklam cümlesi değil, ben sordum. Ayrıca Necati Bey’in çalışanları ile olan ilişkisine de tanık oldum. Patron işçi ayrımını hissetmedim. Rahat bir ortamda çalışan emekçiler Mon Reve’ye gelen konuklara güler yüzle hizmet ediyor.

Mon Rêve bir nargile kafe. Türkiye’de kapalı mekanlarda tütün ve tütün ürünlerini kullanmak yasak olsa da Almanya’da farklı yasalar var. Mon Rêve kafede kullanılan özel nargile kömürleri is, koku yapmıyor, müşterileri rahatsız etmiyor.

Almanya’da yaşayan Türkler arasında Türk çayı tüketmek pek yaygın değil. Rize çayı yerine daha çok Sri Lanka bölgesinden gelen, Çukurova ve Güney Doğu’da da kaçak çay adıyla bilinen Seylan çayı tüketiliyor. Almanya’da Türk çayı bulmak zor, Türk işletmelerinde bile… belki bir gün işletmeciler bir demlik Türk çayı da demler, müşterilerine bir seçenek sunar, Türk çay üreticilerine destek olur.

Kullandığımız giysiler, yediğimiz içtiğimiz yiyecek içecekler, tükettiğimiz, kullandığımız diğer ürünler yerli malı oldukça, daha kaliteli ve daha yaygın ‘Türkiye’de Üretilmiştir’ damgalı ürünler bulacağız. Yurtsever insan da yerli malı kullanmalı. Biz böyle öğrendik, unutmadık, yerli malı yurdun malıherkes onu kullanmalı.”

Ragıp Kamil İlbeyi

InstagramFacebook

Ragıp Kamil İlbeyi

Ragıp Kamil İlbeyi

Gazeteci - Erkinses Genel Yayın Yönetmeni

Cevap Bırakın