Notice: Undefined index: layout_mood in /home/erkinses/public_html/wp-content/themes/viewtube/header.php on line 186

3 Ağustos 2014’te Ezidi Kürtlerin yaşadığı Irak’ın Şengal bölgesine saldıran DAİŞ terör örgütü, binlerce suçsuz sivil Ezidi’yi katletti. Katledilen Kürtler toplu mezarlara gömüldü. Binlerce Ezidi ise kutsal olarak kabul ettikleri bölgelerinden kaçarak çeşitli Avrupa ülkelerine sığındı. Türkiye’nin Şanlıurfa ilinin Viranşehir ilçesinde de varlık gösteren Ezidi topluluğuna rağmen can güvenliği endişesi ile Türkiye’ye sığınmayı seçmediler.

Erkinses

Irak’ın Kürdistan özerk bölgesinde yayın yapan K24’de yayınlanana habere göre; Belçika Parlamentosu terör örgütü DAİŞ’in Ezidi Kürtlere yönelik katliamlarını soykırım olarak tanıdı.

Kürdistan Bölgesel Hükümeti’nin Avrupa Temsilcisi Dilawer Ajgeyi, Belçika Parlamentosu Dışilişkiler Komisyonu’nun Ezidi soykırımını tanıyan tasarıyı kabul ettiğini bildirdi.

Belçikalı parlamenter Dr. Georges Dallemagne öncülüğünde Belçika Parlamentosu’ndaki Ezidi Kürtlerle ilgili sürecin startı verilmişti.

Hümanist Demokrat Partisi (CDH) milletvekili olan Dallemagne, Yeni Flaman İttifakı’nın (NVA) desteğiyle Belçika Parlamentosu’nun Ezidi Kürtlere yönelik katliamı soykırım olarak tanıması için çalışıyordu.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Avrupa Temsilcisi Dilawer Ajgeyi, Belçika Parlamentosu’nda alınan kararla ilgili açıklama yaptı.

Belçika Parlamentosu Dışilişkiler Komisyonu’nun Ezidi soykırımını tanıyan tasarıyı kabul ettiğini belirten Ajgeyi, Milletvekili George Talaman’ın konuyla ilgili çabalarından söz etti.

Başbakan Mesrur Barzani, haziran ayının başlarında Belçika Başbakanı Alexander De Croo ile bir araya gelmişti.

Başbakan’ın Belçika’daki temaslarında, DAİŞ’le mücadelenin öneminden ve iki taraf arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinden söz edilmişti.

Ezidi soykırımı hakkında alınan karar, Başbakan’ın temaslarının ardından geldi.

Şengal Ezidi Soykırımı nedir?

3 Ağustos 2014’te Ezidi Kürtlerin yaşadığı Şengal’e saldıran DAİŞ örgütü, binlerce masum Ezidi’yi katlederek toplu mezarlara gömmüş, binlercesini de kaçırmıştı.

Kaçırdıkları Ezidi erkeklerinin çoğunu infaz eden, kadın ve kız çocuklarını ise köle pazarına satan DAİŞ’in elinden kurtulan kişiler, yaşananları uluslararası kuruluşlara ve sivil toplum örgütlerine anlatarak seslerini dünyaya duyurdu.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti de Duhok merkezli Kaçırılan Ezidileri Kurtarma Ofisi’ni kurarak, DAİŞ’in kaçırdığı kişileri kurtarmak için çaba gösterdi ve bu sayede kaçırılan kişilerin yarısından fazlası ailelerine kavuştu.

Halen 3 bin dolayında Ezidi Kürt’ün akıbeti bilinmiyor.

Leave a Reply