Notice: Undefined index: layout_mood in /home/erkinses/public_html/wp-content/themes/viewtube/header.php on line 186

Bärbel Bas’ın Federal Meclis Başkanı seçilmesiyle 20 yıldan fazla bir süredir ilk kez yeniden bu göreve bir kadın geldi. 53 yaşındaki SPD’li politikacı, Salı günü Berlin’de yapılan yeni Federal Meclis’in kurucu oturumunda 724 oydan 576’sını aldı. Bärbel Bas, Federal Meclis tarihinde Annemarie Renger (SPD, 1972 – 1976) ve Rita Süssmuth’tan (CDU, 1988 – 1998) sonra başkanlık görevini üstlenen üçüncü kadın.

Meclis Başkanı, devlet protokolünde en üst makam olan Cumhurbaşkanı’ndan sonra geliyor. Bu mevkiye geleneksel olarak en güçlü meclis grubuna sahip partiden biri seçiliyor, 26 Eylül’deki federal seçimlerden sonra da SPD bu konuma geldi.

Bas yaptığı açıklamada, vatandaşlara yakın temas içinde bir çizgi izleyeceğini ifade etti. «Haydi gelin birçok insana ulaşalım, ülkemizin vatandaşlarıyla, özellikle de siyasetin uzun süredir ihmal ettiği duygusu taşıyanlarla yakınlaşalım. “Siyasete” yabancılaşan insanlara.» Çeşitlilik arz eden, genç, yeni seçilmiş bir parlamentonun bu köprüleri daha kolay kurabileceğini ve önyargıların, savunmacı tepkilerin ve güvensizliğin üstesinden gelmede yardımcı olabileceğini belirtti. Bas şunları da vurguladı: «Nefret ve kışkırtma bir görüş değildir. Başkan olarak, bu parlamentoyu saldırılara karşı koruyacağım. Ve demokrasi düşmanlarına karşı demokrasiyi savunacağım.»

Önceki Federal Meclis Başkanı Wolfgang Schäuble (CDU), Federal Meclis’in daha fazla genişlemesini önlemek için seçim yasasında hızlı bir değişiklik yapılması çağrısında bulundu. Federal Meclis bu seçimlerinden sonra yeniden büyüdü; milletvelkili sayısı 709’dan 736 üyeye çıktı. Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Şansölye Angela Merkel’den (CDU) yeni bir Şansölye seçilene kadar hükümet görevlerine devam etmesini istedi. Yeni Federal Meclis toplandıktan sonra ve henüz yeni bir hükümet başkanı seçilmeden önce temayül olan bir uygulama. Şansölye ve Federal Bakanların görev süresi, Parlamentonun kurucu oturumuyla resmen sona erer. Akşamın erken saatlerinde Steinmeier, Merkel’e ve kabine üyelerine azil belgelerini teslim etti.

Kaynak: dpa, Çeviri: deutschland.de

Leave a Reply