Notice: Undefined index: layout_mood in /home/erkinses/public_html/wp-content/themes/viewtube/header.php on line 186

Erkinses, “Avrupa Gündemi” yayını ile, Almanya başta olmak üzere tüm Avrupa ülkelerinden Türkçe haber veriyor. Bültendeki haberler; Almanya’da emeklilik yaşını 68’e çıkarma önerisi, Hastalık izni alıp gezdi 8 bin Euro ödeyecek, Mal varlığını bildirmeyen Türk aile 133 bin 500 Euro’yu geri ödeyecek, (finansal bilgilerin otomatik paylaşımı) Gezici konsolosluk hizmeti, Dijital Kovid Sertifikası Almanya’da uygulamaya girecek, Türk gazeteci Pınar Atalay ARD’den ayrıldı…

https://www.youtube.com/watch?v=IIE8WoXiBb4

Almanya’da emeklilik yaşını 68’e çıkarma önerisi

Almanya Ekonomi Bakanlığı Danışma Kurulu, emeklilik yaşının 68’e çıkarılmasını önerdi. Kurul tarafından yayımlanan raporda 2025 yılından sonra yaşanması öngörülen finansman problemler nedeniyle Ekonomi Bakanlığı’na emeklilik yaşının 68’e çıkarılması önerildi.

Ekonomi Bakanlığı Danışma Kurulu emeklilik yaşının yükselmesi önerisine gerekçe olarak finansal problemlerin yanı sıra, uzayan insan yaşamının da bir etken olduğunu belirtti. Almanya’da halihazırda 65 olan emeklilik yaşının, 2029’a kadar kademeli olarak 67’ye yükseltilmesi planlanıyor.

Hastalık izni alıp gezen işçi 8 bin Euro ödeyecek

Avusturya’da çok sık hastalık iznine çıkan bir çalışanının peşine dedektif takan firma, hem çalışanını işten çıkardı, hem de mahkeme kararıyla 8.000 Euro almaya hak kazandı.

Der Virgül’de yer alan bilgilere göre; Yukarı Avusturya Eyaleti Wels bölgesinde bir firma, 20 yaşındaki çalışanın çok sık hasta raporu alarak ev istirahatine çıkmasından şüphelenince bir dedektif bürosuyla anlaştı. Dedektiflerin takibi sonucu daha ilk günde çalışanın öğlen saatlerde evden çıktığı, bir kafede zaman geçirdiği ve ertesi günün sabahı eve döndüğü tespit edildi. Firma kanıtların sağlam olması için genç çalışanını iki gün daha takip ettirdi. Hasta olmadığı kanıtlanan çalışanın işine son veren firma, dedektiflik bürosunun masraflarının 7.983,30 Euro tutarındaki faturasını da çalışanın ödemesi için dava açtı. Mahkeme olayda çalışanı haksız bularak 8 bin euroya yakın faturayı ödemesine karar verdi.
Mal varlığını bildirmeyen Türk aile 133 bin 500 Euro’yu geri ödeyecek

Tilburg Belediyesi, 2017 yılındaki bir gizli ihbar üzerine, belediyeden sosyal yardım alan Türk kökenli bir çift hakkında inceleme başlattı. Araştırma sonucunda belediye çiftin Ankara Yenimahalle’de 170 bin Euro değerinde bir evi olduğunun belirlendiğini iddia etti. Bunun üzerine Türk çift karara itiraz ederek konuyu mahkemeye taşıdı. Çiftin söz konusu evi 40 yıl önce aldıklarına dair belgeleri sunmalarına rağmen hakim tarafından haksız bulundu. Belediye şimdi çiftten 133 bin 411 Euro yardımı geri istiyor.

Gezici Konsolosluk hizmeti

Konsolosluklarda oluşan pasaport kuyrukları ve ayları bulan bekleme sürelerini kısaltmak, yaşlı ve engelli vatandaşların konsolosluk hizmetlerine ulaşmasında yaşanabilecek güçlükleri ortadan kaldırmak amacıyla hayata geçirilen uygulama, Avrupa’nın birçok şehrine yayılıyor. Pasaport başvurularının yapılabileceği uygulama için konsoloslukların internet sitesinden randevu alınıyor. Randevularda öncelik yaşlı, engelli, hasta ve pasaport süresi dolmuş veya az kalmış vatandaşlara verilecek. Gezici geçici konsoloslukların hangi bölgede hangi tarihlerde hizmet verdiği ile ilgili güncel bilgileri konsolosluk çağrı merkezinden öğrenebilirsiniz.

Dijital Kovid Sertifikası Almanya’da ne zaman uygulamaya girecek?

Almanya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı yaptıranlar için geliştirilen Dijital Kovid Sertifikası’nın (CovPass) 14 Haziran Pazartesi’den itibaren kullanılabileceği bildirildi.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Berlin’de Dijital Kovid Sertifikası’nın tanıtımında yaptığı açıklamada, aşı merkezleri, eczacılar ve doktorların çift doz aşı olanlarla ilgili bilgileri dijital olarak sertifikalandırılacağını ifade etti. Dijital Kovid Sertifikası’na sahip olanların akıllı telefonlarına yükledikleri CovPass uygulamasıyla aşı olduklarını kanıtlayabileceklerini vurgulayan Spahn, sertifikada ilgili kişinin adı, soyadı, doğum tarihi, hangi firmanın aşısını olduğunun yanı sıra Kovid-19’a yakalanıp yakalanmadığı bilgisinin de yer alacağını kaydetti.

Şu ana kadar aşı olanlar ise doktorlara ve eczacılara başvurarak, aşı karnesindeki verilerinin doğru olup olmadığını kontrol ettirdikten sonra aşı kanıtı olarak kullanılan ve uygulamalarda saklanabilen bir QR kodu alacak ve bu kod uygulamaya kaydedilecek.

Dijital Kovid Sertifikası’na şu an için sadece Avrupa İlaç Ajansının onay verdiği aşılar kaydedilebilecek. AB halihazırda BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson-Johnson firmaları tarafından üretilen aşıları onaylıyor.

Türk gazeteci Pınar Atalay ARD’den ayrıldı

Mart ayında Alman devlet televizyonu ARD’de Tagesthemen (Gündem) adlı haber bülteninin açılışında 8 saniye Türkçe konuşarak Almanya’da günlerce konuşulan haber spikeri Pınar Atalay ARD ile yollarını ayırdı. Atalay artık RTL’de haberleri sunacak.

Haber bülteni açılışında Türkçe olarak, “Tagesthemen programına hoş geldiniz. Bugün stüdyoda Pınar Atalay ve Maus” sözleriyle başlayan Atalay, aşırı sağcıların tepkisinine neden oldu. Atalay’ın amacı ülkede çocuklara farklı kültürleri öğreten çizgi karakterin 50. yaşını kutlamaktı.

Leave a Reply