Notice: Undefined index: layout_mood in /home/erkinses/public_html/wp-content/themes/viewtube/header.php on line 186

Urbana-Champaign Üniversitesi Altgeld çan kulesinde İstiklâl Marşı ve 10. Yıl Marşı çalındı

ABD’nin Illinois eyaletinde bulunan Urbana-Champaign Üniversitesi‘nde okuyan Türk öğrencilerin girişimleri sonucu okulun Altgeld yerleşkesindeki çan kulelerinde İstiklâl Marşı ve 10. Yıl Marşı çalındı.

Bazı haber siteleri ve sosyal medya kullanıcıları ise bu yerin Almanya’nın Bavyera eyaletindeki Illertissen kasabasınındaki St. Martin Katolik Kilisesi olduğunu iddia ettiler.

Haberlerde Türk dostu olduğu belirtilen papaz Dr. Ulrich Manz’ın ağzından “Atatürk’e ve laik Türkiye’ye olan saygım sonsuz. Bu girişimimi, Türk dostlarıma Cumhuriyet Bayramı hediyesi olarak düşündüm. Bundan sonra da her milli bayramınızda marşınızı çalmaya devam edeceğim. Amacım, dostlukları pekiştirip, önyargıları yıkmak.” diye bir de açıklama yer aldı.

Ancak görüntülerde yer alan bina Almanya’da değil ABD’de yer alıyor. Burası bir kilise değil, dünyaca ünlü Urbana-Champaign Üniversitesi’ne ait Altgeld binası. Haberlerde Illertissen St. Martin Katolik Kilisesi olduğu iddia ediliyor, kilisenin adı doğru ancak bina farklı.

Ayrıca kilisenin din görevlileri arasında Dr. Ulrich Manz’in adı yer almıyor. Ancak böyle bir din adamı var. Ancak şu an bu kilise de görev yapmıyor.

Bu durumda ya hem Almanya’da hem de ABD’de benzer bir olay yaşandı, yada olaylardan biri kurmaca.

Haber: Ragıp Kamil İlbeyi / Erkinses

Leave a Reply