Notice: Undefined index: layout_mood in /home/erkinses/public_html/wp-content/themes/viewtube/header.php on line 186

Mehmet Tanlı | Erkinses

Almanya’da dün yapılan genel seçimlerde ipi Sosyal Demokrat Parti (SPD) göğüsledi ( % 25,7). İkinci parti ise ( % 24,1) Hristiyan Demokratlar (CDU) olurken Yeşiller Partisi % 14,8, Hür Demokratlar % 11,5 ( FDP ), Irkçı parti AfD % 10,3 ve Sol Parti de % 4,9 oy almasına, barajın altında kalmasına rağmen Almanya’daki seçim sistemine göre 3 bölgede adaylarının seçimi direkt kazanmaları nedeniyle parlamentoya girmeyi başardı.

Bu durumda Yeşiller ve Hür Demokratlar kilit parti durumunda olup ya SPD’li Olaf Scholz’la ya da CDU’lu Armin Laschet ile Koalisyon kurup Almanya’yı yönetecek Başbakanı belirleyecekler.

Almanya’da seçimler olaysız geçerken Berlin’de bazı seçim lokallerinde ilginç olaylar da yaşandı. Örneğin seçim pusulaların bittiği görüldü. Seçimlere katılım 4 yıl önce yüzde 76, 2 iken dün 60 milyon 400 bin seçmenin yüzde 76, 6 sı sandıklara oy vermeye gitti. Bunlardan 2,8 milyonu ise ilk defa oy veren genç seçmenlerdi. 730 sandalyeden oluşan Alman Parlamentosuna 19 da Türkiyeli Milletvekili farklı bölgelerden girmeyi başardılar.

CHP Berlin Birlikleri Başkanı Kenan Kolat’ın aktardığı bilgilere göre; Almanya da yapılan seçimlerde Alman parlamentosuna seçilen 19 Türkiye kökenli vekillerin isimleri ve seçildikleri bölgelerin listesi şu şekilde oluşmuş bulunuyor:

Toplam 19 Türkiye kökenli aday seçilerek federal meclise girdiler. Bugüne kadar meclise giren en yüksek sayıdır.

Bavyera

Yeşiller: Ekin Deligöz

Sol Parti: Ateş Gürpınar

 Berlin

SPD: Cansel Kızıltepe, Hakan Demir

Yeşiller: Canan Bayram

 Hamburg

SPD: Aydan Özoğuz, Metin Hakverdi

 Baden-Württemberg

SPD: Macit Karaahmetoğlu, Derya Türk-Nachbaur, Mehmet Ali Takış

Yeşiller: Cem Özdemir, Melis Sekmen

Sol Parti: Gökay Akbulut

 Aşağı Saksonya

Yeşiller: Filiz Polat

 Kuzey Ren Vestfalya

SPD: Gülistan Yüksel, Nezahat Baradari, Mahmut Özdemir

CDU: Serap Güler

Sol Parti: Sevim Dağdelen

Tüm seçilen Türk -Türkiyeli Milletvekili arkadaşlara başarılar diliyoruz.

Leave a Reply