Notice: Undefined index: layout_mood in /home/erkinses/public_html/wp-content/themes/viewtube/header.php on line 186
Almanya 9 euro bilet / Deutschland 9 euro ticket

Küresel salgın, tedarik zincirindeki aksamalar, Rusya – Ukrayna savaşı nedeniyle ürün ve hizmetlerde fiyat artışları yaşanıyor. Enflasyon halkın alım gücünü düşürüyor.

Bir çok ülke bunun önüne geçebilmek için çeşitli sosyal destek paketleri oluşturdu.

Almanya’da, Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve Hür Demokratik Parti koalisyonu 5 farklı sosyal yardım programı açıkladı.

  • Çocuk parasına bir defaya mahsus 100 Euro,
  • Artan enerji fiyatları nedeniyle bir defaya mahsus 100 Euro,
  • Yükselen enflasyon nedeniyle bir defaya mahsus 300 Euro para yardımı ile
  • Benzinin litresinde 30 cent dizelde ise 15 cent indirim ile müjdelendi.

Bunlara ek olarak tüm ülkede 3 ay boyunca geçerli olacak 9 euroluk toplu taşıma bileti 1 Haziran’da kullanıma sunulacak.

Ulaşımdaki bu indirim halk tarafından ilgiyle karşılandı. Tatil planları yapanlar şimdiden Almanya’nın gezilecek yerlerini araştırmaya başladı.

Birçok kişi 9 euroluk biletlerle tüm ülkeyi gezmek istiyor ancak bu biletler tüm ulaşım araçlarında geçerli değil.

Erkinses’e abone ol

Biletler “Almanya’nın her yerinde” geçerli ancak yalnızca “yerel ve bölgesel trafikte”. Yani Hamburg’da metroyu kullanabilir, Köln’de trene, Berlin’de otobüse binebilirsiniz. İyi bir planlama ile S-Bahn (es ban) olarak bilinen banliyö trenlerini kullanarak şehirlerarası yolculuk yapabilirsiniz. Bu biletler yalnız 2. sınıftaki yolculuklar için geçerlidir.

9 euroluk bilet hızlı trenlerde ve özel taşımacılık hizmetlerinde geçerli değildir.

Berlin ve Hamburg’daki bazı feribotlar toplu taşıma sisteminin bir parçasıdır. Bunları 9 euroluk biletle kullanabilirsiniz. Ancak bunun geçerli olmadığı vapurlar da var. Araçlara binmeden önce görevlilere ek bir bilete ihtiyacınız olup olmadığını sormanızda yarar vardır.

6 yaşın üzerindeki tüm çocuklar bilet ile yolculuk yapmalıdır. Normal tarifelerde çocuklar, işsizler, engelliler, yaşlılar, öğrenciler için indirimler bulunmaktadır.

Bisikletler bu indirim bir parçası değildir. Bu nedenle bisikletiniz için bilet almalısınız.

Müze demiryolları olarak adlandırılan hatlarda 9 euroluk bilet geçerli değildir.

Almanya biletleri bazen yurtdışında da geçerlidir, örneğin Münih’ten Salzburg’a yolculuk ederken. Bu özel geziler de 9 euroluk bilet kapsamındadır. Ancak bu tür düzenlemeler tüm bölgesel trenler için mevcut değildir. Yani yurt dışına çıkmak istiyorsanız, 9 euroluk biletin Almanya dışındaki rotayı da kapsayıp kapsamadığını mutlaka önceden öğrenmelisiniz.

Deutsche Bahn uygulamasını telefonunuza indirerek ulaşımınızı daha kolay planlayabilirsiniz.

Bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlara yazmayı ve bu içeriği beğenmeyi unutmayın. Erkinses’e abone olun ve bildirim zilini açın.

Leave a Reply