Notice: Undefined index: layout_mood in /home/erkinses/public_html/wp-content/themes/viewtube/header.php on line 186

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer ile Türkiye Cumhuriyeti Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar Türkiye’nin başkenti Ankara’da bir araya geldi.

Almanya Savunma Bakanı Karrenbauer, ABD’nin Afganistan’dan ayrılma kararı sonrası Türkiye’nin NATO çıkarları kapsamında Afganistan’da yapacağı görevin önemine değindi. Buna göre; Türkiye Afganistan’da görev yapmaya, NATO’ya bilgi ve veri aktarmayı sürdürecek. Almanya bunlara ek olarak Karadeniz’de NATO’nun varlığının arttırılması istiyor.

Erkinses / Federal Almanya Cumhuriyeti Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer Türkiye’ye düzenlediği ziyarette Türkiye Cumhuriyeti Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar bir araya geldi.

Görüşmeyle ilgili açıklama yapan Akar, Türkiye’nin terörizme karşı yaptığı mücadelenin önemine değindi. Almanya Savunma Bakanı Karrenbauer ise ABD’nin Afganistan’dan ayrılma kararı sonrası Türkiye’nin NATO çıkarları için Afganistan’da yapacağı göreve değindi.

Almanya’da AKK olarak tanınan savunma bakanı “Türkiye’ye önemli bir rol üstlenme yönünde bir adım atması durumunda müteşekkir olacağımızı ifade ettim” dedi.

Almanya bunlara ek olarak Karadeniz’de NATO’nun varlığının arttırılması ve Rusya’ya karşı askeri bir güç olarak Türkiye topraklarının kullanılmasını istiyor.


Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer ile Türkiye Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar bir araya geldi

En son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar mücadelemiz devam edecek

“Bu görüşmeler sırasında, bugün de aynı şekilde, uluslararası hukuka uygun, meşru müdafaa çerçevesinde yaptığımız terörle mücadele konusunda Sayın Bakan’a gerekli bilgileri verdik. Terörle mücadele yaparken, diğer taraftan da dost ve kardeş ülkelere askeri, eğitim, iş birliği ve yardım çalışmalarımız olduğunu ve bunların da nasıl işlediğini de yine karşılıklı olarak bilgi alışverişinde bulunarak görüşme fırsatı bulduk. 40 yıldan beri ülkemize zarar veren, ülkemizin enerjisini tüketen terörü bitirmek konusunda kararlı olduğumuzu, en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar mücadelemizin devam edeceğini burada yine vurguladık. 84 milyon vatandaşımızı, 40 bin masum insanımızın hayatına mal olan bu terör belasından kurtarmak için elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğimizi açık ve net bir şekilde masaya koyduk.

PKK eşittir YPG!

Bizim Kürt kardeşlerimizle, herhangi bir etnik, dini yapı ile asla mücadelemizin söz konusu olmadığını, Kürtlerin bizim kardeşimiz olduğunu gündeme getirdik. PKK eşittir YPG! Bunun her türlü açık delille ortada olduğunu, gerçek olduğunu ve buna göre hareket etmemiz gerektiğini de Sayın Bakan’a ifade ettim. Türkiye’nin mülteci konusunda büyük fedakârlıklar, büyük çalışmalar yaptığını da görüşme sırasında gündeme getirdik. 4 milyonu ülkemizde, 5 milyonu Suriye’nin kuzeyinde olmak üzere toplam 9 milyon Suriyeli kardeşimizin güvenliğini ve insani ihtiyaçlarını karşılamak durumunda olduğumuzu görüştük. 5 milyon Suriyeli kardeşimizin herhangi bir şekilde Suriye’nin kuzeyinde güvenliği ve insani ihtiyaçları sağlanamazsa yeni bir mülteci akımına sebep olacağına ve bunun da hem Türkiye hem Avrupa için ciddi sıkıntılar doğuracağında da karşılıklı olarak mutabık kaldık.

Almanya’da FETÖ varlığı

FETÖ konusunda da, Almanya’da FETÖ varlığı olduğunu, onların birtakım faaliyetlerde bulunduklarını, bu savunma bakanlıklarının konusu olmamakla beraber iki ülke arasındaki önemli konu başlıklarından biri olduğunu da Sayın Bakan’a ifade ettik.

NATO’ya hizmet artarak devam edecek

Görüştüğümüz konularda ciddi şekilde bir anlayış ve yaklaşım içinde olduğumuzu müşahede ettiğimizi, bundan da çok memnun olduğumuzu da bir kez daha ifade etmek istiyorum. İlişkilerimizin önümüzdeki dönemde de ikili çerçevede ve NATO içinde artarak devam edeceğini, bunun da hem ülkelerimiz bakımından hem silahlı kuvvetlerimize hem de NATO ittifakına çok ciddi katkılar sağlayacağına inancımı da belirtmek istiyorum.”

Almanya Türkiye’nin Rusya’ya karşı cephe olmasını Karadeniz’in NATO için silahlandırılmasını istiyor

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer;

“Bir tarafta uluslararası terörizmle ilgili alan var diğer taraftan da Rusya’dan gelen tehdit var. Bunları da görüştük. Rusya ile ilgili olarak bütüncül bir yaklaşıma ihtiyacımız var. Doğu Denizi’nden Karadeniz’e kadar olan NATO’nun doğu kanadı ile ilgili olan bir değerlendirmeye ihtiyacımız var.

Türkiye Afganistan’da NATO’ya hizmet etmeye devam etmeli

“İster Türkiye ister Almanya olsun başka birçok ülke de 20 yıldan beri Afganistan’da mücadele ediyor. Baktığımızda birçok insanımızı kaybettik. Önemli derecede harcamalar sağlandı. Şu anda gelinen nokta da orada edinilmiş kazanımların bundan sonra da devam ettirilmesi yönünde. NATO’nun Kararlı Destek Misyonu’nu tamamlayarak bu şekilde bir gelişmenin ortaya çıkmasıyla birlikte bizler oranın güvenliğinin sağlanması, oranın altyapısı ile ilgili yapılması gereken çalışmalar ve yatırımların yapılmasıyla ilgili olarak, diplomatik temsilciliklerin de güvenliğinin sağlanması gibi konularda destek vermemiz gerekiyor. İlk adım da tabii ki diplomatik misyonların orada muhafaza edilmesi gerektiğini ifade ettik ve mutabık kaldık. Güvenliğin, ilk etapta havaalanının güvenliğinin sağlanması gerekiyor. Altyapının da desteklerle inşa edilmesi gerekiyor. Türkiye önemli bir rol üstlenme yönünde bir adım atması durumunda müteşekkir olacağımızı ifade ettim. Ama tek başına Türkiye’nin tabii ki bunu yapabilmesi söz konusu olamayacaktır Türkiye’ye tüm ittifak ülkelerinin de destek vermesi gerektiğini de ifade etmiş olduk. İttifak içerisinde ortaklar olarak ilke bakımından herhangi bir çatışma söz konusu ise, sorunlar varsa bunu uluslararası hukuk çerçevesinde ve temelinde müzakere ederek çözümün sağlanması yönünde görüşümüzü bildirdik. Bu tabii ki özellikle Doğu Akdeniz’deki sorunlu alanlar ve konularla ilgili bir durum. Hem Türkiye’ye hem de Yunanistan’a geçmiş dönemde yeniden görüşmeleri başlatmasından dolayı teşekkür etmek istiyorum. Bu görüşmelerin devam ettirilmesinin önemli olduğunu ifade etmek istiyorum. Almanya olarak biz diyaloğun desteklenmesi gerektiği yerde desteğe hazırız. Sayın Cumhurbaşkanı ile Sayın Şansölye arasındaki görüşmede de bu konu geçmişti.”

Almanya’da ihracatta çok katı kurallar var

Bakan Karrenbauer, görüşmede Türkiye ve Almanya arasındaki ikili ilişkileri de ele aldıklarını belirterek, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Özellikle  ortak eğitimlerle ilgili görüşme fırsatımız oldu. Bu çerçevede karşılıklı olarak savunma sanayi ile ilgili olan alanlardan da bahsettik. Almanya’da bu konuda ihracat söz konusu olduğu takdirde çok katı kurallar var. Sınırlamalar getirilebilmektedir.

Bu konunun hükûmet nezdinde toplamda ele alınarak değerlendirilip belli bir prosedür çerçevesinde kararlaştırılması gerekiyor. Özellikle tedarik noktasında, nereden tedarik sağlanması gerektiği ile ilgili bunun çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Çünkü zayıflatılmış veya güçsüzleştirilmiş bir NATO devletler açısından da olumsuz bir etki yapacaktır. Bu konuda özellikle birlikte çalışarak ve neler yapabileceğimiz noktasında da yine birlikte görüşerek mutabık kaldığımızı ifade etmek istiyorum.”

Almanya Savunma Bakanı Karrenbauer sözlerinin sonunda Bakan Akar’a Almanya Millî Futbol Takımı’na yönelik iyi dilekleri için teşekkür ederek, “İlk maçtan sonra bu dileklere çok ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.” karşılığını verdi.

Kaynak: Erkinses / T.C. Milli Savunma Bakanlığı

Leave a Reply