Notice: Undefined index: layout_mood in /home/erkinses/public_html/wp-content/themes/viewtube/header.php on line 186

Almanya diken üstünde! Berlin’de ayaklanma ve darbe planı iddiası… Almanya’da 13 bin emekli asker, Berlin’i kuşatıp Merkel’i indirme planı yaptı. Reichbürger planı Almanya’nın komşularını tedirgin etti. Türkiye’deki ‘yeniden Osmanlı’ sevdalısı gruplara benzeyen yapılar Almanya’nın imparatorluk sınırlarına dönmesini arzuluyor.

Fransa’da binlerce emekli asker Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a darbe tehdidi yapmıştı. Fransa’da yaşanan darbe söylemlerinin ardından Almanya’da da binlerce emekli askerin Telegram mesajlaşma uygulaması üzerinden bir araya gelerek, Berlin’de ayaklanma ve darbe planladıkları iddia edildi.

Berlin’de ayaklanma ve darbe planı iddiası

Berlin’de yayınlanan Der Tagesspiegel gazetesinde çıkan habere göre binlerce emekli askerin Telegram uygulaması üzerinden bir araya gelerek Berlin’de ayaklanma ve darbe planladı.

Güvenlik birimlerince doğrulanan haberlere göre: “Emekli ve Eski Askerler Grubu” adı altında bir araya gelen yaklaşık 13 bin emekli ve eski asker, korona virüs salgını kapsamında Merkel hükümeti tarafından alınan karantina kurallarını eleştiren veya salgının varlığını inkar eden hareketin içine sızmayı ve Berlin’de düzenlenen gösteri ve mitinglerde olay çıkartıp, devlet kurumlarına yönelik saldırılar düzenlenme planları konusunda iletişim içerisinde.

Almanya’nın komşularını işgal planı

Güvenlik kaynakları bu gruba, “Reichbürger” olarak bilinen, Almanya’nın 1937’deki sınırlarını yeniden inşa etmeyi hedefleyen monarşist-aşırı sağcı grupla ilişkili kişilerin de üye olduğunu belirtti. Uzmanlara göre, üyeler Hollanda’daki benzer bir oluşumu kendilerine örnek alıyor.  Grupta Alman ordusundan emekli askerlerin yanı sıra, 1990’da lağvedilen eski Doğu Alman Ordusu’nda (NVA) görev yapmış çok sayıda askerin de faal olduğu öğrenildi.

Grupta yer alan ve aralarında general ve albayların da bulunduğu emekli askerlerin, faal oldukları dönemi, görev aldıkları birimleri, ulaştıkları rütbeleri ve aldıkları madalyaları yayınlamaları dikkat çekerken, grup içinde yapılan yazışmaları değerlendiren uzmanlara göre, üyeler Hollanda’daki benzer bir oluşumu kendilerine örnek alıyorlar.

Hollanda’da ocak ayında salgın önlemlerine karşı düzenlenen gösterilerde çatışmalar yaşanmıştı. 

Leave a Reply