Almanya her yıl 400 bin göçmen işçiye ihtiyaç duyuyor. Çalışan açığını kapatmak isteyen Berlin yönetimi ABD’de uygulanan Green Card sisteminin bir benzerini Chancenkarte ile Almanya’da uygulayacak.

Dünyanın en büyük dördüncü ekonomisinden biri olan Almanya’da uzun bir süredir çalışan eksikliği yaşanıyor. Çeşitli zamanlarda işçi alımı yapılmasına rağmen bu açık kapatılamadı. Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle Almanya’ya ortalama bir milyon Ukraynalı göçmen sığındı. Almanca dil kurslarında eğitim gören Ukraynalılar hizmet sektöründe ve fabrikalarda çoktan çalışmaya başladı. Buna rağmen üretim ve hizmet sektörlerindeki açık kapatılamadı. Bu nedenle Berlin, ABD’nin Green Card uygulamasınının benzerini Almanya’da da uygulamak istiyor.

Gesamtmetall sendikası, metal ve elektrik endüstrisinde faaliyet gösteren her beş şirketten ikisinin, personel eksikliği nedeniyle üretim sorunu yaşadıklarını söylüyor.

Almanya Zanaatkârlar Birliği (ZDH) ise, ülkenin 250 bin kalifiye iş gücü eksiği olduğunu dile getiriyor.

Almanya’da diploma ve mesleki denklik işlemleri – erkinses

Almanya ise her yıl 400 bin yeni çalışana ihtiyaç duyuyor. İşçiler ekonomiyi canlı tutup üretim yaparken, aylıklarından yapılan kesintiler ile emeklilik kasasını da destekliyor. Nüfusu yaşlı olan Almanya için emeklilik kasasını canlı tutmak üretime devam edebilmek kadar önemli.

Almanya, bir göç ülkesi olmak istiyor. Çeşitli destekler ve ayrıcalıklar ile dünyanın her yerinden başarılı, çalışkan insanların bu ülkeye yerleşmesi, Almanya için çalışması amaçlanıyor. Göçmenler bir zaman sonra Almanya’ya uyum sağlıyor, Almanya’da doğup büyüyen çocukları ise zaten çoktan tipik Alman özellikleri sergileme başlıyor. Böylelikle her ne kadar göç geçmişleri de olsa on yıllar sonra bu ailelerin çocuklarının vatanı Almanya oluyor.

Almanya’da yaşam, kültür, ekonomi ve Almanca hakkında bilgiler – erkinses

Alman tipi Green Card: “Chancenkarte”

Almanya’ya yaşam ve iş fırsatları sunan, göçü kolaylaştıran sistemin adı “Chancenkarte” olarak belirlendi. Türkçesi “fırsat kartı” yada “ayrıcalık/şans kartı” olan bu uygulama Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) “Green Card” (Yeşil Kart) uygulamasına benzetiliyor.

Chancenkarte, Avrupa Birliği (AB) dışından kalifiye iş gücünün Almanya’da çalışmasını sağlayacak.

Chancenkarte uygulaması Almanya’da iş aramayı, çalışmayı ve yaşamayı kolaylaştırıyor. Buna rağmen Türkler için Almanya ulusal vizesi ve Schengen vizesi almak gün geçtikçe zorlaşıyor.

Schengen vizesi almak zorlaşıyor – erkinses

Chancenkarte uygulaması ile nitelikli çalışanlar, Almanya’ya herhangi bir somut iş teklifi olmaksızın gelerek iş arayabilecek, işveren işçi anlaşmasının ardından Almanya’da çalışabilecek ve oturum izni alabilecek.

Bu ayrıcalıklar için işçilerin bazı koşulları yerine getirmesi gerekiyor.

  1. Üniversite diploması veya mesleki beceriler
  2. En az üç yıllık meslek deneyimi
  3. Almanca bilgisi veya Almanya‘da önceden yaşamış olmak
  4. 35 yaşının altında olmak.

Chancenkarte uygulaması belli süreler içinde uygulanacak. Piyasanın ihtiyaçlarına göre bir sayı belirlenecek, bu orana göre kart dağıtılacak.

Alman vatandaşlığına geçişte rekor artış – erkinses

Chancenkarte hakkında neler düşünüyorsunuz? Almanya’da çalışmak istiyor musunuz? Sizce Almanya’da yaşamanın ayrıcalıkları var mı? Görüşlerinizi yorumlara yazmayı unutmayınız.

erkinses

Cevap Bırakın