Ahlen zeigt Flagge etkinliğinin 13’üncüsü büyük bir coşku ile gerçekleşti. Rathaus Ahlen ile 50’ye yakın STK’nın desteklediği şenliğe çevre yerleşim yerlerinden de katılım oldu. Etkinlik Münsterland’da düzenlenen en kapsamlı kültür etkinliği.

Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Ahlen bayrak açıyor (Ahlen zeigt Flagge) büyük bir coşku ile gerçekleşti. Etkinliğe Warendorf bölgesi başta olmak üzere civar yerleşim yerlerinden katılımlar gerçekleşti.

Maden ocağı kültür sanat alanı oldu

Glükkaufplatz’da buluşan katılımcılar ellerinden göç ettikleri ülkelerinin bayrakları ile Zeche Westfalen’e yürüdüler. Eski kömür madeni Westfalen Ahlenliler için sadece bir ocak değil. Günümüzde etkin olmayan ocak işçi göçünün simge yapılarından. Binlerce insanın çalıştığı bu maden Ahlen’in kültürel yapısını da şekillendirdi.

Çok kültürlü şehir Ahlen

Innosozial tarafından düzenlenen etkinliğe bölgedeki sivil toplum örgütleri yoğun katılım gösterdi. 50 sivil toplum kuruluşu organizasyonda yer aldı.

Ahlen Belediye Başkanı Dr. Alexander Berger ile Ahlen Belediyesi Uyum Dairesi Sorumlusu Mehmet Tanlı

Ahlen Belediyesi’nin de desteklediği etkinlikte Erkinses’e konuşan belediye başkanı Dr. Alexander Berger: ‘Ahlen’i yönetmekten zevk alıyorum. Çok kültürlü bir şehiriz. Bu etkinliklerle insanlar yan yana geliyor, kültürler birbirlerini tanıyor. Bizler için din, dil, ırk önemli değil, ayrımcılıktan uzağız. Innosozial’ın düzenlediği bu etkinliğe katılmakten mutluyuz. İnsanlar istediği gibi yaşabilir, her ülkenin kuralları vardır, bunlara uyduğu sürece insanlar kültürlerini koruyabilirler. Özgürlük içinde yaşamaları en büyük dileğimizdir. Almanca bilmemek uyumun önünde bir engeldir, çocuklara Almancanın öğretilmesi, Alman kültürünün tanıtılması lazım. Böylelikle daha kolay uyum sağlar çocuklar. Boş zamanlarını değerlendiren çocuklar yeni arkadaşlar tanıyacak, Alman kültürünü ve Almancayı kısa sürede öğrenecek ve kendisini geliştirerek Almanya’nın rahatlıkla bir parçası haline gelecektir.’ dedi.

Ahlen’e SPD’li Türk Belediye Başkanı

Ahlen’de büyük Türk nüfüsu olduğunun altını çizen Berger, Türk kültürünü tanıdığını, Türkiye kökenli arkadaşları ile birlikte okuduğunu, arkadaşlıklarının sürdüğünü Antalya’ya tatile gittiğini, Türkiye ve Türk kültürüne saygı duyduğunu belirtti.

Farklı ulusların bir arada olduğunu bu renkli şehrin belediye başkan yardımlığı görevini SPD’li meclis üyesi Serhat Ulusoy üstleniyor.

Innosozial ile Ahlen kültür ve barış şehri oluyor

Sosyal yaşamın neredeyse her alanına dokunan Innosozial, farklı ulusları birbirine yaklaştırıyor, insana değer veren projeleri ile Almanya’da huzur, dünyada barışa katkı sunuyor.

Innosozial genel müdürü ve sosyal pedagog Dietmar Zöller düzenlenen etkinlik ve kurum çalışmaları hakkında Erkinses’e açıklama yaptı.

Ahlen’den Ukrayna’ya selam!

Zöller; ‘300 aşkın çalışanımız ile eğitim, aile, bakım, uyum, topluma kazandırma, uyum, kültür sanat etkinlikleri ile çocuk ve gençlere yönelik projeleler ile çeşitli sosyal alanlarda hizmet veriyoruz. Sosyal alanlarda eğitim alan kişilere istihdam sağlıyoruz. Çalışanlarımızın yüzde 25’i göçmen kökenli. Düzenlediğimiz bu etkinlikte de görüldüğü üzere biz göçmenlere açık bir kurumuz. Daha da çok göçmen kökenli kişiyi çalıştırmak istiyoruz. (İş teklifleri)

Münsterland’ın en büyük uyum şenliği

Ahlen Belediyesi’nin uyum biriminde görevli gazeteci – sosyal pedagog Mehmet Tanlı kültürler arası uyum ve barışı belediye olarak desteklediklerini, düzenlenen bu etkinliği ise Münsterland bölgesinde yapılan en kapsamlı şenlik olduğunu söyledi.

Mehmet Tanlı bağımsız gazeteci – sosyal pedagog

‘Paralel toplumlar olursa barış olmaz’

Uyum hakkında düşüncelerini açıklayan Tanlı, ‘İnsanların birbirlerini tanıması gerekiyor, tanırsanız önyargılarınız yok olur. Kültürlerin kaynaşması gerekiyor. Paralel toplumlar olursa barış, huzur olmaz. Ahlen zeigt Flagge etkinliği, toplumsal barışa katkı sağlıyor.’ dedi.

Çok sesli çok renkli ve mutlu bir Almanya

Etkinliğe katılanlar pek çok lezzeti tatma fırsatını buldu. Çocuklar için özel oyun ve etkinlik alanları kuruldu. Almanca, Aramice, Arapça, Türkçe, Kürtçe, şarkılar söylendi, halk dansları oynandı. Bulgar halk oyunları takımı yöresel giyimleri ve coşkulu dansları ile izleyenlerden tam not aldı.

DİTİB Neubeckum çocuk halk oyunları ise İstanbul Üsküdar’ın kimliği haline gelen, herkesçe bilinen, sevilen Katibim şarkısı eşliğinde dans gösterisi sundu. Neubeckum Mescid-i Aksa Camisi bünyesinde çocuklara halk oyunları öğreten Birten Şenel, yaklaşık 4 yıldır Türkiye’nin çeşitli yörelerine ait oyunları sahnelediklerini, çocuklara Türk kültürünü öğretirken bu etkinlikler aracılığıyla Türk kültürünü tanıttıklarını söyledi.

DİTİB Neubeckum Mescid-i Aksa Camii Derneği

DİTİB Neubeckum Mescid-i Aksa Camii Derneği Başkanı Murat Çataklı ise din, dil ve kültür alanında çalışmalar yaptıklarını, farklı halkların birbirlerini tanımasının, toplumsal barışa katkısına inandıklarını, bu nedenle kültürel etkinliklerde etkin görevler üstlendiklerini söyledi.

Saat 19’a kadar devam eden etkinlik katılımcılara güzel bir gün yaşattı.

Etkinliğin video haberini buradan izleyebilirsiniz.

Haber: Ragıp Kamil İlbeyi

Erkinses Almanya’dan Türkçe ve Almanca haberler yapıyor, barış, uyum, uzlaşıyı destekliyoruz. Lütfen Youtube kanalımıza abone olun ve bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edin.

YoutubeFacebookInstagramTwitter

Cevap Bırakın